Save The Children'dan kritik analiz: 17,6 milyon çocuk açlık içinde doğacak

Save The Children'dan kritik analiz: 17,6 milyon çocuk açlık içinde doğacak

Dünyanın dört bir yanında yaşanan ekonomik sıkıntılar, iklim değişiklikleri ve çatışmalar açlık krizine neden olmaya devam ediyor. Save The Children'ın Dünya Çocuk Günü'nde yayımladığı yeni analizine göre bu yıl 17,6 milyondan fazla çocuğun açlık içinde doğacağını ortaya koydu.

İngiltere merkezli sivil toplum kuruluşu, Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO), yetersiz beslenmenin yaygınlığına ilişkin en son ülke verilerini ve BM'nin doğum sayısına ilişkin tahminlerini kullanarak yeni bir analiz yayımladı.

Dünya Çocuk Günü'nde yayımlanan analize göre, bu yıl 17,6 milyondan fazla çocuk açlık içinde doğacak. Söz konusu rakamda 10 yıl öncesine kıyasla yüzde 22 artış olacağı bildirildi.

Analizde, bu yıl dünyada yetersiz beslenen doğumların yüzde 95'inin Afrika ve Asya'da gerçekleşeceği kaydedildi.

Verilerin, abluka altındaki Filistin topraklarında her geçen gün artan şiddetin bölgedeki açlık veya doğum oranı üzerindeki etkisini içermediğine dikkat çekildi.

KONGO'DA 1,5 MİLYON BEBEK AÇLIK İÇİNDE DOĞACAK

Analizde bu yıl yetersiz beslenmeyle doğan bebek sayısında "en yüksek ülke"nin nüfusunun en az yüzde 25'i kronik açlıkla karşı karşıya bulunan Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) olacağı öngörüldü.

KDC'de yaklaşık 1,5 milyon bebeğin, açlığın pençesinde dünyaya geleceği tahminine yer verilen analizde, bu sayının, FAO kayıtlarının başladığı 2001'den bu yana "ülke için kaydedilen en yüksek rakam" olacağı öngörüldü.

Analizlerin bu yıl KDC'de 5 yaş altındaki yaklaşık 6,6 milyon çocuğun yetersiz besleneceğini gösterdiğine işaret edildi.

Save the Children, analize ilişkin açıklamasında, bugün İngiltere'de düzenlenen Küresel Gıda Güvenliği Zirvesinde bir araya gelen dünya liderlerine seslenerek, akut gıda ve beslenme güvensizliğinin temel nedenlerini ele almaları çağrısında bulundu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN