Şoke eden İsrail detayı: AB'nin kalbinde casus yazılım skandalı

Şoke eden İsrail detayı: AB'nin kalbinde casus yazılım skandalı

Avrupa Parlamentosu'nda casus yazılım paniği yaşanıyor. Güvenlik ve Savunma Alt Komitesi'nin iki üyesinin kişisel telefonlarında yapılan rutin taramada casus yazılım izi bulundu. Diğer AP üyelerine de telefonlarını kontrol ettirme çağrısı yapıldı. Casus yazılım saldırısıyla karşı karşıya kalan SEDE üyeleri, Aralık 2023'te Hindistan, İsrail ve işgal altındaki Filistin topraklarını ziyaret etmişti.

Avrupa Birliği'nin kalbi olarak kabul edilen Avrupa Parlamentosu'nda (AP) casus yazılım krizi patlak verdi. Güvenlik ve Savunma Alt Komitesi (SEDE) üyelerinin iki tanesinin kişisel telefonlarında yapılan rutin güvenlik kontrolleri sırasında casus yazılım izleri tespit edildi.

Bu durum, diğer AP üyelerine de cihazlarını derhal kontrol ettirme çağrısını beraberinde getirdi.

İSRAİL ZİYARETİ SONRASI OLMASI DİKKAT ÇEKTİ

Söz konusu casus yazılım vakası, SEDE üyelerinin geçtiğimiz aralık ayında Hindistan, İsrail ve işgal altındaki Filistin topraklarına gerçekleştirdiği ziyaretlerin ardından meydana geldi.

1kapak-001.jpg

AP Sözcü Yardımcısı Delphine Colard, Amerikan basınında yer alan haberleri doğrulayarak, casus yazılımın AP'nin siber güvenlik önlemleri kapsamında yapılan kontrollerde keşfedildiğini bildirdi. Colard, "Jeopolitik bağlam ve SEDE'nin üzerinde çalıştığı dosyaların hassasiyeti göz önünde bulundurulduğunda, bu alt komite üyeleri ve onların çalışmalarına destek veren personelin cihazlarına özel önem verilmektedir" ifadelerini kullandı.

YORUM YAPMAKTAN KAÇINDI

Casus yazılımın arkasında kimin olduğuna dair herhangi bir bilgi verilmemesine karşın, Colard bu konuda daha fazla yorum yapmaktan kaçındı. İki üyenin telefonlarında yazılım izlerinin bulunmasının ardından, AP üyelerine cihazlarını derhal incelemeleri için çağrı yapıldı.

AP Başkanı Roberta Metsola, Mart 2022'de bazı milletvekillerinin cihazlarında casus yazılım bulunmasının ardından, tüm AP üyelerine kişisel telefon ve bilgisayarlarında benzer taramalar yapma imkanı tanıdı. Bu süreç Nisan 2022'de başlatıldı ve bugüne dek 250'den fazla milletvekilinin 500'den fazla cihazı taramadan geçirildi.

CİHAZLAR DETAYLI İNCELENİYOR

Olumsuz bir durum tespit edilen milletvekillerinin cihazları, onların rızası alınarak, siber güvenlik ekipleri tarafından daha detaylı inceleniyor ve ilgili milletvekili süreç hakkında bilgilendiriliyor.

Bu casus yazılım skandalı, AP üyelerinin yakın zamanda gerçekleştirdiği Hindistan, İsrail ve işgal altındaki Filistin toprakları ziyaretleri ışığında daha da önem kazanıyor. Özellikle İsrail detayı, bu casus yazılım vakasının arkasında yatan motivasyon ve muhtemel sorumlular hakkında spekülasyonlara yol açıyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN