1 Ocak’ta uygulanmaya başlıyor! İzin belgesi zorunluluğu çok cep yakacak: Önce 100 sonra 500 Bin TL idari para cezası kesilecek

1 Ocak’ta uygulanmaya başlıyor! İzin belgesi zorunluluğu çok cep yakacak: Önce 100 sonra 500 Bin TL idari para cezası kesilecek

2024 yılı gelirken, gündelik ev kiralamadan cep telefonlarının IMEI kayıtlarına kadar pek çok yenilik ve bu yeniliklerle birlikte cezalar da hayatımıza giriyor. Tüm bu yenilikler 1 Ocak’ta uygulanmaya başlıyor. İşte herkesin cezalardan korunmak için bilmesi gereken o yenilikler...

Yeni yıl ile birlikte yeni düzenlemeler de geliyor. Bunlardan en dikkat çekeni günlük ev kiralamalarına getirilen Airbnb düzenlemesi oldu. 1 Ocak’tan itibaren günlük ev kiralamalarında yeni düzenleme devreye girecek.

Bu kapsamda, turizm amaçlı kiralanan konutlarda kiralama izin belgesi almak zorunlu kılınacak. İzin belgesi olmaksızın konutlarını kiralayanlara, konut başına 100.000 TL ceza uygulanacak. İzin belgesi almak için 15 gün de süre tanınırken, bu sürenin sonunda izin belgesi almadan kiralama yapmaya devam edenlere ise 500.000 TL ceza kesilecek.

Yeni düzenleme ile kayıt dışılığın engellenmesi ve turizm sektörünün daha sağlıklı ilerlemesi amaçlanıyor.

gunluk-ev-kiralama-cezasi-1.jpg

IMEI NUMARALARINA KAYIT DÜZENLEMESİ

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) hazırladığı düzenleme ile 1 Ocak 2024 tarihi itibari ile ithal ya da imal edilen veya yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının IMEI numaralarının kayıt işlemleri zorunlu kılınacak. Kayıt işlemleri, ithalatçı ya da imalatçı için tahsis edilen kullanıcı hesabı ile yapılacak. Bu hesabın oluşturulması talebi, temsile yetkili olan ve yetkisi sicil tasdiknamesinde belirtilen kişi tarafından BTK’nın sağladığı elektronik ortamda, elektronik imza ile yapılacak.

Aynı zamanda, IMEI numaraları, BTK’nın Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne (MCKS) kayıtlıyken son sinyal alınması itibariyle kesintisiz 1 yıl ya da 1 Ocak 2024’ten önce kesintisiz 7 yıl elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet alınmaması halinde kullanıma kapatılacaktır.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN