1000 TL dul aylığı başvurusu nasıl ve nereden yapılır? 1000 TL dul aylığı başvuru şartları

1000 TL dul aylığı başvurusu nasıl ve nereden yapılır? 1000 TL dul aylığı başvuru şartları

1000 TL dul aylığı başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları neler, kimler faydalanabiliyor? Soruları pek çok kişi tarafından büyük bir merak içerisinde araştırılmaya başlanmış durumda. Bu soruların cevaplarına ve konu hakkında daha fazla detaya haberimizden göz atabilirsiniz…

Dul aylığı alan bir vatandaş, devletten bin TL'ye kadar destek desteği alabilir. Dul ve yetim emekliler paraya veya yardıma ihtiyaç duyduklarında belediyelerden, kaymakamlardan ve ilçe meclisinden yardım isteyebilirler. Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, dul ve yetim aylığı alan vatandaşlar bin TL tutarında gelir desteği başvurusunda bulunabilecek.

DUL VE YETİM AYLIĞI ALANLAR SOSYAL YARDIM ALABİLİYOR MU?

Dul yardımlarından biri olan dul aylığı, başta PTT ve ulusal bankalar olmak üzere tüm hak sahibi vatandaşlara aylık olarak ödenmektedir. Eşinin ölümünden sonra herhangi bir işte çalışmayan bir vatandaş, eşinin sigortası aracılığıyla dul aylığı alır. Eşiniz vefat ederse, önceki işlerinde çalışıyor veya çalışıyorsa ve günleri sona ermişse, emekli maaşına başvurabilir ve dul olabilirsiniz.

Dul maaşına ek olarak Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı tarafından verilen yardımlardan biri de bin TL'dir. Aralık 2022'ye kadar devam eden ve TC kimlik ile e-devlet ile başvuru yaptıktan sonra aldığınız dul aylığı gelir desteği olarak kendi hesabınıza aktarılacaktır. Ölen eşler için aylık düzenli ödenek 1000 TL'dir. Bakanlık bu ücreti almaya yetkilidir. Bu sayı her yıl Ocak ayından itibaren güncellenmektedir.

DUL VE YETİM MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Ocak ayındaki artış yüzde 50 olursa, 2023'ten itibaren 1.000 TL yerine 1.500 TL olacak.

TC KİMLİK NO İLE DUL VE YETİM AYLIĞI SORGULAMA

Dul ve yetim maaşı almak istiyorsanız, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek belediyeler aracılığıyla başvuruda bulunmalısınız. Başvuru yapıldıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından size verilen değerlendirme sonucu elektronik idare tarafından kontrol edilmektedir. Onaylanan başvuru sonucunda paralar PTT şubelerine veya tarafınızca verilen kamu banka hesap numaralarına yatırılır. e-devlet şifreniz ile uygulamayı talep edebilir ve doğrulayabilirsiniz.

Öne Çıkanlar
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN