Almanya resmen dökülüyor! Ekonomik kriz onları da vurdu: İflas eden şirket sayısı şok etti

Almanya resmen dökülüyor! Ekonomik kriz onları da vurdu: İflas eden şirket sayısı şok etti

Pandemiyle birlikte başlayan ekonomik kriz tüm dünyayı olduğu gibi Almanya’yı da etkiledi. Almanya’da son birkaç yıldır yaşanan zorlu durum ve iflas eden şirketlerin sayısı ortaya çıkarken, son veriler herkesi şok etti. Öyle ki bu sonuçlara göre Almanya resmen dökülüyor…

Almanya’da iflas eden şirketlerin sayısı, yüksek enerji fiyatları ve kredi faizlerindeki artıştan dolayı 2024 Ocak-Mart döneminde 2023 yılının aynı dönemine kıyasla %26,5 artış göstererek 5.209’a ulaştı.

KRİZ ALMANYA’YI YIKTI GEÇTİ

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), 2024 yılının Ocak-Mart dönemi ile Mayıs ayına dair iflas başvurusu verilerini paylaştı. Bu veriler kapsamında, Almanya’da yılın ilk çeyreğinde 5.209 işletme iflasını açıkladı. İflas 2023 yılının aynı dönemine göre ise %26,5 artış gösterdi.

almanyada-ekonomik-kriz-1.jpg

İFLASTA YÜZDE 25 ARTIŞ YAŞANDI

Belirtilen dönemle ülkedeki her 10.000 şirketin 15,2’si iflas duyurusu yaptı. Yılın ilk çeyreğinde en fazla iflas, her 10 bin şirkette 29,6 vaka ile taşımacılık ve depolama sektöründe görüldü. Bunu 10 bin şirkette 23,5 vaka ile geçici inşaat sektörü takip etti.

Şirketlerin iflas taleplerinden dolayı alacaklılara ödenmesi tahmin edilen borç ise ilk çeyrekte 11,3 milyar avro oldu. Bu borç, 2023 yılının Ocak-Mart döneminde neredeyse 6,7 milyar avroydu.

Kurumsal iflasların haricinde 17.478 borçlu da Ocak-Mart döneminde kişisel iflas başvurusu yaptı. Bu rakam, 2023 yılının aynı dönemine göre %4,8 artmış oldu.

almanyada-ekonomik-kriz.jpg

MAYIS’TA İFLASLAR ARTIŞ GÖSTERDİ

Destatis’in verilerine göre, Mayıs ayındaki iflas başvuruları önceki yılın aynı dönemine göre %25,9 artış gösterdi. Kovit-19 salgını, tedarik zincirindeki kesintiler ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi kriz, Alman ekonomisinin zayıf yönlerini ortaya çıkarırken başta Çin olacak şekilde, pek çok ülkenin Almanya tarafından ithal edilen malları daha fazla üretmeye başlaması ve yüksek enflasyon ile artan faizler Alman ekonomisinin büyümesini daha da zorlaştırdı.

Uzmanlara göre ülkedeki kurumsal iflasların sayılı bu sene neredeyse 20.000’e ulaşacak.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN