Altına getirilen kota gümüşü patlattı! Bu kadarını kimse beklemiyordu

Altına getirilen kota gümüşü patlattı! Bu kadarını kimse beklemiyordu

Piyasalarda hareketlilik devam ederken yaşanan gelişmeler de dikkatle takip ediliyor. Altına kota getirildi gümüş dörtnala koşmaya başladı. Şebnem Turhanlı piyasalarda yaşananları tek tek kaleme aldı. İşte piyasalardaki son gelişmeler…

Türkiye'de piyasalarda yaşanan değişimler de yakından inceleniyor. Uzman isimler anbean yaşanan gelişmeleri takip ederken son gelişmeleri paylaşıyor. Altın ithalatını getirilen kotalar cari açığın genişlemesinde önemli bir rol oynarken kimsenin beklemediği bir gelişme yaşandı. Altın ithalat kotası ile birlikte gümüş ithalatında yaşanan rekor artışlar herkesi şaşkına çeviriyor.

Türkiye'nin ekonomi gündemine damga vuran altın ithalatı kotasının ardından gümüş ithalatında yaşanan rekor artışlar dikkat çekiyor. Ekonomi Gazetesi yazarı Şebnem Turhanlı'nın 'Altındaki İthalat Kotası Gümüşü Patlattı' başlıklı makalesinde bu konuya dikkat çekiliyor.

ALTIN İTHALATINA GETİRİLEN KOTALAR VE CARİ AÇIK

Yeni ekonomi yönetimi, cari açığın azaltılması amacıyla altın ithalatına kotalar getirdi. Bu önlem, özellikle cari açığın genişlemesinde önemli bir etmen olan altın ithalatının kontrol altına alınmasını hedefliyordu. Ancak bu durum, altın ithalatı kotasının ardından gümüş ithalatında yaşanan rekor artışları beraberinde getirdi.

altin-fiyatlari.jpg

GÜMÜŞ İTHALATINDA TARİHİ REKORLAR

Borsa İstanbul verilerine göre, altın ithalatı kotasının ardından gümüş ithalatı tarihi seviyelere ulaştı. 2022 yılında 833.9 ton olarak gerçekleşen gümüş ithalatı, 2023 yılının ilk 11 ayında 990.83 tona yükseldi. Özellikle eylül ve ekim aylarında gümüş ithalatındaki artışlar dikkat çekti.

MÜCEVHER İHRACATÇILARINA YÖNELİK KOTANIN GEVŞETİLMESİ

Mücevher ihracatçıları, altın ithalatı kotası nedeniyle ham maddeye erişimde yaşadıkları sıkıntıları dile getirdiler. Bunun üzerine Eylül ayında kota, Mücevher İhracatçıları Birliği üyelerinin talepleri doğrultusunda gevşetildi. Ziraat Bankası ve Vakıf Katılım Bankası’na belirli bir kota tahsis edilerek ihracatçı firmaların hammaddeye erişimleri kolaylaştırıldı.

altin-gumus.jpg

KIYMETLİ MADEN PİYASASI UZMANLARININ ENDİŞELERİ

Kıymetli maden piyasası uzmanları, gümüş ithalatındaki bu artışın altın ithalatına getirilen kotaların bir şekilde bypass edilerek gerçekleşmiş olabileceği endişesini dile getiriyorlar. İthalat miktarlarının, gümüş takı veya ev eşyası ihracatı ile dengelenip dengelenmediği konusunda soru işaretleri bulunuyor.

ALTIN İTHALATINDAKİ YÜKSELİŞ EĞİLİMİ

Ağustos başında getirilen kotalarla yıllık bazda rekor seviyelere ulaşan altın ithalatının azaltılması hedeflense de, son aylarda yeniden yükseliş trendine girdiği görülüyor. 2023 yılının ilk aylarında altın ithalatı, önceki yıllara göre önemli bir artış gösterdi.

gumus.jpg

SÜRDÜRÜLEBİLİR CARİ AÇIK VE ALTIN İTHALATI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, cari açığın sürdürülebilirliği için altın ithalatının normalleşmesinin önemini vurguluyor. Bakan Şimşek, altın hariç cari açığın milli gelirin yüzde 2’sine kadar gerilediğini ve altın ithalatının normalleşmesi durumunda cari açıkta sürdürülebilirliğin sağlanacağını belirtiyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN