Ankaralılar 1 Ocak sabahına zamla uyanacak! Kötü haber az önce duyuruldu

Ankaralılar 1 Ocak sabahına zamla uyanacak! Kötü haber az önce duyuruldu

Yeni asgari ücretin açıklanmasının ardından zam haberleri de gelmeye devam ediyor. Son olarak zam haberi Başkent Ankaralılara Ankara İli Ekmek Fiyat Tarifeleri Değerlendirme Komisyonu tarafından geldi. Bu gelişmeyle birlikte Ankaralılar 1 Ocak sabahına zamla uyanacak. İşte yeni zammın detayları…

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkan Vekili Hüseyin Ar’ın başkanlığında Ankara Ticaret İl Müdürlüğü, Ankara Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Ankara Ticaret Odası ile ANKESOB’a bağlı ilgili odaların temsilcilerinin oluşturduğu Ekmek Fiyat Tarifeleri Değerlendirme Komisyonu üyelerinin katılımı ile yapılan toplantıdan zam kararı çıktı.

Bu kapsamda pişmişi net 210 gram olan ekmek artık 8 TL’den satılacak. Ankara Fırıncılar Odası Başkanı Gürsel Alnıaçık ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamasında, “Ankara’da 1 Ocak’tan itibaren 210 gram ekmek 8 TL’den satılacak” ifadelerini kullandı.

Ekmeğin 200 gram olan gramajının 210 grama çıkarıldığını da belirten Alnıaçık, un fiyatlarına gelen zamma dikkat çekerek, “500 TL olan 50 kilogram un 650 TL’ye çıktı. 185 TL olan yaş maya ise 450 TL oldu” dedi.

ankara-ekmek-fiyatlari-1.jpg

MALİYET ARTIŞLARI ZAMMI TETİKLİYOR

Komisyon Başkanı ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar ise yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Artan girdi maliyetlerinin komisyonda göz önüne alındığını belirterek, maliyetleri doğrudan etkileyen un, maya, elektrik, su, doğalgaz, motorin, işçilik ve kira gibi artan girdiler nedeniyle ekmek fiyatının maliyetinin altında kaldığı ve bu nedenle ekmek fiyatında yeni düzenlemeye gidilmesi gerektiği konusunda mutabık kalındı. Pişmişi net 210 gram gelen normal ekmeğin 8 TL'den, pişmişi net 315 gram gelen normal ekmeğin 12 TL'den, pişmişi net 420 gram gelen normal ekmeğin 16 TL'den satışının uygulanmasına ilişkin Ekmek Fiyatları Azami Hadlerini Gösterir Ücret Tarifesi, toplantıya katılan komisyon üyesi kurum ve kuruluş temsilcilerinin onayına sunulmuş ve tarife oy birliğiyle kabul edilmiştir. Maliyet birimlerine gelen zamlar göz önüne alındığında ekmekte fiyat artışı kaçınılmaz olmuştur."

yeni-proje-6.jpg

YENİ FİYATLAR 1 OCAK’TAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Ankara İli Ekmek Fiyat Tarifeleri Değerlendirme Komisyonunun oy birliği ile kabul ettiği Ankara merkez ve ilçelerinde uygulanacak Normal Ekmek Fiyatları Azami Hadlerini Gösterir Ücret Tarifesi, Türkiye Fırıncılar Fedarasyonu’yla Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü’nün görüşünün alınması sonrasında ANKESOB Yönetim Kurulu kararıyla uygulamaya konulacak. Yeni zamlı fiyatlar 1 Ocak 2024 tarihi itibari ile geçerli olacak.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN