Asgari ücret açıklanır açıklanmaz eridi! Şubat ayında cebe girdiğinde ne olacak?

Asgari ücret açıklanır açıklanmaz eridi! Şubat ayında cebe girdiğinde ne olacak?

Asgari ücret tespit komisyonu tarafından yapılan toplantıların ardından 2.024 yılında verilecek asgari ücret dün akşam açıklandı milyonlarca çalışanın merakla beklediği bu konuda neticeye varırken asgari ücret açıklanır açıklanmaz resmen eridi. Ünlü iktisatçı Hakan kara bu konuya ilişkin bazı açıklamalar yaptı…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, dün akşam saatlerinde 2.024 yılında geçerli olacak asgari ücreti açıkladı. Bu kapsamda 1 Ocak 2024 itibariyle asgari ücretle çalışanlar 17 bin 2 lira maaş alacaklar. Yapılan yüzde 49 zam ile açıklanan bu rakam çoğu kişinin beklediği seviyede geldi. Lakin asgari ücrete zam gelir gelmez vatandaşların hayat pahalılığının da artacak olan zamlar endişe duymalarına yol açtı. Ünlü iktisatçı Hakan Kara ise bu konuyla alakalı sosyal medya hesabında bir paylaşımda bulundu.

yeni-proje.jpg

ASGARİ ÜCRETİN ENFLASYONA ETKİSİ

İktisatçı Hakan Kara, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda “asgari ücretin enflasyona etkisine” dair sorulan akşam soruları bir örnek üzerinde yanıtladı. Asgari ücrete ilişkin yapılan tahminlerin üzerinde gelmesi ile enflasyonun da yüksek olacağı anlamına geldiğini aktaran uzman isim şunları söyledi:

“Asgari ücretin enflasyona etkisine dair çok soru geliyor.

Geçmiş çalışmalar asgari ücretteki her %1’luk şokun (tahmin üstü artışın) enflasyonu yaklaşık 0,1 puan artırdığını gösteriyor.

Bana göre bu dönem farklı. Beklentiler ve fiyatlama davranışı henüz düzelmedi. Artık ücretler de beklentilerin bir parçası oldu.

Böyle bir ortamda ücret-enflasyon ilişkisi geçmişe göre çok daha güçlü olacaktır. Ben mevcut durumda kendi tahminlerimi yaparken asgari ücrete gelen her 1 puanlık şokun enflasyona 0,28 puan yansıyacağını varsayıyorum.”

yeni-proje-1.jpg

“ENFLASYONA ETKİSİ SONUCU DEĞİŞTİRİR”

Bu kapsamda 2024 senesi için bir hesaplama yapan uzman isim, asgari ücret artışındaki varsayımların ve yıl sonu enflasyon tahminlerinin birbiriyle orantılı bir şekilde yükseleceğini ya da artacağını ifade ederek şu hesaplamayı yaptı:

“Diyelim ki asgari ücret belli olmadan önce, asgari ücret artış varsayımınız %40, yıl sonu enflasyon tahmininiz ise %38 idi.

Soru şu: Şimdi asgari ücretin varsaydığınız gibi %40 değil, %49 olarak belirlendiğini gördünüz. Tahmininizi kaç puan yukarı güncellersiniz?

Yanıt: Bu durumda "ücret şoku" 49-40 =9 puan olur.

Enflasyona ilave etki = 9*0,28= 2,5 puan.

Eski enflasyon tahmininiz %38 ise yeni tahmininiz: 38+2,5 = 40,5 olur.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN