ASO Başkanı Ardıç: 2024’te şartlar daha zorlayıcı olacak

ASO Başkanı Ardıç: 2024’te şartlar daha zorlayıcı olacak

ASO Başkanı Seyit Ardıç, 2024 yılında ekonomi açısından Türkiye’yi zorlayıcı şartların beklediğine dikkati çekti. Yüksek enflasyon, üretim maliyetlerinin yüksekliği ve artan finansman maliyetleri gibi zorlayıcı şartlara değinen Ardıç, öte yandan ekonomi yönetimindeki değişim ve yeni politikaların iş dünyasında olumlu karşılandığını belirtti.

Ankara Sanayi Odası (ASO), yılın son meclis toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının açılış konuşmasını yapan ASO Başkanı Seyit Ardıç, 2024 yılında ekonomi açısından Türkiye’yi zorlayıcı şartların beklediğine dikkati çekti. Yüksek enflasyon, üretim maliyetlerinin yüksekliği ve artan finansman maliyetleri gibi zorlayıcı şartlara değinen Ardıç, öte yandan ekonomi yönetimindeki değişim ve yeni politikaların iş dünyasında olumlu karşılandığını belirtti.

Yeni dönemde bu ekonomi politikalarının etkinliğinde olumlu sonuçlar doğmasını beklediklerini ifade eden Ardıç, “Bulunduğumuz noktada enflasyonla mücadele, fiyat istikrarının ve finansal istikrarın tesisi, makroekonomik öngörülebilirliğin sağlanması ekonomimizin en acil ihtiyaçları. Orta ve uzun vadede ise üretimde nitelik ve verimlilik artışlarının sağlanması, sürdürülebilir büyüme için temel hedefimiz” ifadelerini kullandı.

Ardıç, makroekonomik şartlara bakıldığında sanayi üreticilerini zor bir dönemin beklediğini belirterek, “Geçtiğimiz hafta açıklanan üçüncü çeyrek büyüme verilerini de bu çerçevede okumak gerekir. Yıllık bazda güçlü bir artış gösteren büyüme verileri, çeyreklik bazda değerlendirildiğinde bir önceki çeyreğe göre yavaşlamanın başladığı sinyalini veriyor. Büyümeye katkısı bakımından ilk sektör, depremin de etkisiyle inşaat sektörü oldu. Sanayi büyümesi, gayri safi yurtiçi hasıla büyümesinin altında kalmıştır” diye konuştu.

Enflasyonla mücadelede verimsiz kamu harcamalarından tasarruf edilmesinin ve üretim artışının desteklenmesinin büyük önem arz ettiğini belirten Ardıç, “Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in bu konuda sarf ettiği bir cümle var, çok değerli buluyorum. ‘En büyük tasarruf kaynakların üretken alanlara yönlendirilmesidir’ demişti, yapılması gereken tam olarak bu” ifadelerini kullandı.

HEDEFİMİZ ÜRETİMİ ARTTIRMAK

Son dönemde teşviklerin ihracatı arttırma hedefine yoğunlaştığını fakat ihracat yapan firmaların ülkedeki toplam işletmelerin yüzde 1’ine tekabül ettiğini belirten Ardıç, “Hedefimiz imalatta nicelik ve nitelik dönüşümüyken, ülkedeki firmaların yüzde 1’ine, imalat sanayi firmalarının sadece onda 1’ine ağırlık veren teşviklerin kapsam olarak yetersiz olduğu çok açıktır. Teşvikler bu kadar az sayıdaki ihracatçı imalat firmalarının tamamına kullandırılmamaktadır. Bu ihracatı kim yapmış diye baktığımızda, imalat ihracatının yüzde 80’inden fazlasını 3 bin 500 büyük firma geçekleştiriyor. 3 bin 500 firma toplam işletmelerin binde biri demek. Sanayimizin yaklaşık yüzde 99’nu oluşturan KOBİ’ler ise, imalat ihracatının yüzde 20’sinden azını gerçekleştiriyor. Bu veriler bize öncelikle imalat üretiminin ekonomimizdeki önemini gösteriyor” diye konuştu.

ATO: TEK ORANLI KDV ŞART OLDU

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i ziyaret ederek reel sektörün sorunlarını aktardı. Şimşek’i ziyaretinde vergi gelirlerinin ağırlıklı olarak dolaylı vergilerden sağlandığını dile getiren Baran, sektörel farklılık gösteren KDV’nin, bir işletmeye girişiyle çıkışı arasında da fark olduğunu belirtti. Bu farklılığın reel sektörü zorladığını bildiren Baran, tek oranlı KDV’nin uygulamadaki zorlukları ortadan kaldıracağını vurguladı. Gürsel Baran, Türkiye’nin küresel ekonominin sorunları yanı sıra deprem felaketinin getirdiği sıkıntılarla da uğraştığını ifade etti.

Uygulamada yaşanan sıkıntılar sebebiyle çekin güvenilir bir ödeme aracı olmaktan çıktığının altını çizen Baran, “Türk reel sektörü, belki de dünyada ilk ve tek örnek olarak uzun yıllar çeki vadeli ödeme aracı olarak kullandı. Ancak çekte yaşanan sıkıntılar nedeniyle vadeli bir başka ödeme aracına ihtiyaç doğuyor. Bu nedenle ticari kredi kartlarına uygulanan taksit sayısının artırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN