Bakan Şimşek, büyüme verilerine işaret etti: Uyguladığımız politikaların etkisi

Bakan Şimşek, büyüme verilerine işaret etti: Uyguladığımız politikaların etkisi

TÜİK merakla beklenen Gayrisafi Yurt İçi Hasılası verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye, piyasa beklentisini aşarak ikinci çeyrekte yüzde 3,8 büyüdü. Verileri değerlendiren Bakan Şimşek, “Yüzde 1,8 daralan küresel ticarete rağmen yılın ikinci çeyreğinde ekonomimiz güçlü büyüme performansına devam etmiştir” ifadelerini kullandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023'ün ikinci çeyreği için Gayrisafi Yurt İçi Hasılası (GSYH) verilerini açıkladı. Verilere göre Türkiye'de bir önceki yılın aynı çeyreğine göre piyasa beklentisini aşarak yüzde 3,8 büyüme gerçekleşti. Öte yandan sanayide yüzde 2,6 gerileme görüldü.

BAKAN ŞİMŞEK: UYGULADIĞIMIZ POLİTİKALARIN OLUMLU ETKİLERİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TÜİK tarafından açıklanan GSYH verilerini değerlendirdi. Şimşek, "Uyguladığımız politikaların makro finansal istikrar üzerindeki olumlu etkilerini görmeye başladık. Bu etkilerin kalıcı olması ve istikrarın sağlanması için gereken adımları atmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Şimşek, Türkiye ekonomisinin 2023 yılının ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre reel yüzde 3,8 büyürken, mevsimsel düzeltilmiş GSYH büyümesinin bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,5 olduğunu belirtti.

1kapak.jpg

'DARALAN KÜRESEL TİCARETE RAĞMEN...'

Sıkı küresel finansal koşullar ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 daralan küresel ticarete rağmen deprem felaketinin ekonomik etkilerinin telafi edilmeye çalışıldığı yılın ikinci çeyreğinde ekonominin güçlü büyüme performansına devam ettiğini vurgulayan Şimşek, "Küresel aktivitedeki zayıflamayla reel ihracatta düşüş devam ederken; güçlü iç talebe bağlı olarak ithalat artışını sürdürmüştür. Böylece net dış talep büyümeyi sınırlandırmıştır. Öte yandan ekonominin üretken kapasitesinin artırılması açısından önem arz eden yatırım harcamaları yüzde 5,1 artmıştır" dedi.

Hedeflerinin büyümenin güçlü olmasının yanı sıra, aynı zamanda dengeli, sürdürülebilir ve kapsayıcı olması olduğunu ifade eden Şimşek, "İç ve dış talep dengesinin yeniden tesisi için tedbirler almaya ve uygulamaya devam ediyoruz. Kaynakların tüketimden çok; yatırım, istihdam, üretim ve ihracata aktarılmasını önceliklendiriyoruz. Bu tedbirler neticesinde ekonomimizin dış şoklara karşı kırılganlığını azaltmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

ÖNGÖRÜLEBİLİRLİĞİN, SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜMENİN SAĞLANMASI

Şeffaf, tutarlı ve uluslararası normlara uygun politikalar sayesinde güvenin temin edilmesi ile öngörülebilirliğin artırılacağını kaydeden Şimşek, öngörülebilirliğin, sürdürülebilir büyümenin sağlanması için gereken yatırım ve istihdam artışında kritik önem taşıdığını vurguladı.

Şimşek, "Uyguladığımız politikaların makro finansal istikrar üzerindeki olumlu etkilerini görmeye başladık. Bu etkilerin kalıcı olması ve istikrarın sağlanması için gereken adımları atmaya devam edeceğiz. Dengeli ve sürdürülebilir büyüme ile sağlanacak refah artışının toplumun tüm kesimleri tarafından adil paylaşılması önceliğimizdir" dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN