Bakan Şimşek, Dünya Bankası Başkanı ile görüştü

Bakan Şimşek, Dünya Bankası Başkanı ile görüştü

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Bankası Grubu Başkanı Ajay Banga ile yaklaşık 1 saat süren, basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Bankası Grubu Başkanı Ajay Banga ile önemli bir görüşme gerçekleştirdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda basına kapalı olarak yaklaşık bir saat süren toplantıda, Türkiye ekonomisindeki gelişmeler ele alındı.

ekran-goruntusu-2024-06-11-140934.png

EKONOMİ PROGRAMINA DESTEK MESAJI

Görüşme sırasında, Dünya Bankası Başkanı Ajay Banga, Türkiye'nin ekonomi programına desteğini bir kez daha dile getirdi. Ayrıca, Dünya Bankası ile Türkiye arasındaki 2024-2028 mali yıllarını kapsayan mali ve teknik işbirliğinin temelini oluşturan "Ülke İşbirliği Çerçevesi" de ele alındı. Bu kapsamda, afetlere dirençlilik, enerji, yeşil dönüşüm, iklim değişikliği ile mücadele, ihracatın desteklenmesi, reel sektör, altyapı, lojistik, sanayi, tarım, eğitim, sağlık ve kapsayıcılık gibi birçok alanda geliştirilebilecek işbirlikleri üzerinde duruldu.

Dünya Bankası, Türkiye'nin Eylül 2023'te açıkladığı Orta Vadeli Program'a (OVP) desteğini ifade etmek amacıyla Türkiye'ye yönelik kaynak tutarını 17 milyar dolardan 35 milyar dolara çıkarmıştı. Bu kaynak, OVP ve 12. Kalkınma Planı'nda belirlenen öncelikler doğrultusunda geliştirilecek projelerin finansmanında kullanılacak.

Toplantının ardından yapılan açıklamada, Türkiye ile Dünya Bankası arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine yönelik projelerin desteklenmesi konusunda mutabık kalındığı belirtildi. Dünya Bankası'nın Türkiye'ye olan desteğini artırarak devam ettireceği vurgulandı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN