Benzin ve motorine zam geldi! İşte benzin, mazot, otogaz güncel fiyatlar

Benzin ve motorine zam geldi! İşte benzin, mazot, otogaz güncel fiyatlar

Benzin ve motorin fiyatına zam yapıldı. Geçen hafta LPG'ye (otogaz) yapılan zammın ardından 8 Ekim 2021 Cuma günü geçerli olmak üzere benzine 26 kuruş ve mazota da 35 kuruş artışa gidilecek. Fakat benzine yapılan zam, pompa fiyatına yansıtılmazken; motorine yapılan zam, 23 kuruş olarak pompa fiyatına yansıtılacak. İşte, zamlı benzin ve motorin akaryakıt pompa satış fiyatlar...

Benzin ve dizel fiyatına zam yapılacağı haberi, yakın zamanda gerçekleşen otogaz (LPG) zammından sonra bir kez daha araç sahiplerinin moralini bozdu. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, akaryakıt fiyatlarına gelen son zamları değerlendirdi.

BENZİN VE MAZOTA NE KADAR ZAM YAPILDI?

Fesih Aktaş, LPG (otogaz) fiyatına geçtiğimiz hafta gelen zamlardan sonra bu hafta içerisinde benzin ve mazot fiyatına zam geleceğini açıkladı.

Bu gece yarısından (7 Ekim 2021 Perşembe gününü 8 Ekim 2021 Cuma gününe bağlayan gece) geçerli olmak üzere benzine 26 kuruş zam yapılırken, artışın pompa fiyatlarına yansımayacağı bildirildi. Motorinde yapılan 35 kuruşluk artışın ise 23 kuruşu pompa satış fiyatlarına yansıyacak.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'nın (EPGİS) Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Akaryakıt Ürünlerinde ÖTV Düzenlemesi 08/10/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Benzinde 26 Motorinde 12 KRŞ/LT Fiyat artışı gerçekleşmiş olup, artış mevcut uygulama olan EŞEL MOBİL Sistemi gereği ÖTV’den karşılandığından pompa fiyatlarına yansımayacaktır.

"Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı 08/10/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Motorinde 23 KRŞ/LT Pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur."

BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ?

Akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin neden olarak, küresel piyasalarda yaşanan enerji krizi ve özellikle petrol fiyatlarındaki artışı gösteren Fesih Aktaş bu faktörlerin akaryakıt sektöründe de fiyat baskısı oluşturduğunu söyledi.

Öte yandan akaryakıt firmalarından araç sahiplerine gönderilen mesajda, bu gece (7 Ekim 2021 Perşembe gününü 8 Ekim 2021 Cuma gününe bağlayan gece) motorine ve benzine zam beklendiği ifade edildi.

whatsapp-image-2021-10-07-at-10-40-36.jpeg

ZAMDAN SONRA LPG (OTOGAZ) FİYATI NE KADAR OLDU?

Otogaza (LPG) 1 Ekim 2021 Cuma günü 71 kuruş zam yapıldı. Ayrıca aynı gün benzine de 29 kuruş zam gelmesine karşın bu fiyat artışı, Eşel Mobil Sistemi (EMS) gereği ÖTV'den karşılandığından dolayı pompa fiyatlarına yansıtılmadı.

EPGİS'ten yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Akaryakıt Ürünlerinde ÖTV Düzenlemesi 30/09/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Benzinde 29 KRŞ/LT Fiyat artışı gerçekleşmiş olup, artış mevcut uygulama olan EŞEL MOBİL Sistemi gereği ÖTV'den karşılandığından pompa fiyatlarına yansımayacaktır.

BENZİN VE MOTORİNE NE ZAMAN ZAM GELECEK?

Eylül ayı içerisinde akaryakıt fiyatlarındaki en çarpıcı fiyatlamanın LPG'de gerçekleştiğine değinen Fesih Aktaş, eşel mobil sisteminde LPG'de limitlerin yaklaşık 2 ay önce dolduğunu, benzinde söz konusu sistem kaynaklı limitlerin 48,4 kuruş, motorinde ise 12,2 kuruş kaldığına dikkat çekerek hafta içinde mazot ve benzin fiyatına da zam ihtiyacı doğabileceğinin haberini verdi.

Aktaş, "Zam ihtiyacında ilk olarak bu rakamlar ÖTV'den karşılanacak olup fazlası oluşur ise maalesef bunlar da pompa satış fiyatlarına yansımaya başlayacaktır" ifadelerini kullandı.

BENZİN, MAZOT, LPG (OTOGAZ) FİYATLARI (ZAMLI)

* İstanbul'da benzinin litresi 7 lira 76 kuruştan, motorinin litresi 7 lira 50 kuruştan, LPG'nin litresi 5 lira 92 kuruştan satılıyor.

* Ankara'da benzinin litresi 7 lira 84 kuruştan, motorinin litresi 7 lira 58 kuruştan, LPG'nin litresi 5 lira 93 kuruştan satılıyor.

* İzmir'de benzinin litresi 7 lira 85 kuruştan, motorinin litresi 7 lira 59 kuruştan, LPG'nin litresi 5 lira 92 kuruştan satılıyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (19)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
19 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN