Borsa’dan kaçış hızlanıyor

Borsa’dan kaçış hızlanıyor

Halka arz furyasıyla Borsa’ya akın eden ve rekor kıran yatırımcı sayısı hızla düşüyor. Sıkılaştırma adımlarına devam ettiği, mevduat faizlerinin de yükseliş ivmesini koruduğu son dönemlerdeki iştahsız atmosfer nedeniyle Borsa’da resmen göç başladı. Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre aralık sonu itibarıyla yatırımcı sayısı 7 milyon 643 bin 867 olarak kaydedildi. Böylece son 2 ayda borsadan çıkan yatırımcı sayısı 912 bin oldu.

Borsa İstanbul’daki yatırımcı sayısı son dönemlerde halka arzların etkisiyle önemli ölçüde yükselmişti. 2023 yılında 54 şirketle rekor halka arz gerçekleşmişti. Halka arz furyasıyla rekor seviyelere yükselen yatırımcı sayısı, hızla geriliyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) sıkılaştırma adımlarına devam ettiği, mevduat faizlerinin de yükseliş ivmesini koruduğu son iki aylık Borsada yatırımcı sayısındaki hızlı düşüş dikkat çekti.

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre aralık sonu itibarıyla yatırımcı sayısı 7 milyon 643 bin 867 olarak kaydedildi. MKK verilerine göre Aralık 2023 itibariyle pay senedi yatırımcı sayısı 7 milyon 643 bin 867 olarak kaydedildi. Böylelikle bir önceki aya göre borsadan 562 bin 115 yatırımcının çıktığı görüldü. Bu aylık bazda rekor yatırımcı çıkışına işaret etti. Borsada yatırımcı sayısının 8.6 milyon ile rekor kırdığı Ekim ayına kıyasla bakıldığında ise 912 bin yatırımcının borsadan çıkış yaptığı görüldü. Borsada yatırımcı sayısı 2021 yılında 2 milyon eşiğini, 2022 yılının sonunda ise 3 milyon eşiğini geride bırakmıştı.

MKK verilerine göre; 2022 sonundaki 3,8 milyon yatırımcı sayısı 2023 sonunda 7,64 milyon yatırımcıya yükselierken, bu yatırımcı sayısının yüzde 76’sının portföyü 50 bin TL altında seyretti. Borsada toplam portföy değeri de 2022 sonundaki 2.6 trilyondan 4.16 trilyona çıktı. Yıl sonu itibarıyla 1 milyon TL üzeri portföye sahip toplam kişi sayısı 186 bin; olurken, yatırımcı sayısından aldığı pay yüzde 2,5 ve portföyden aldığı pay yüzde 90 olarak kaydedildi. Öte yandan 10 milyon TL üzeri portföye sahip kişi sayısı 15 bin 371 olurken, bu kişilerin toplam portföyün yüzde 80’ine sahip olduğu görüldü.

‘SON ÜÇ AYDA PİYASADAN ÇIKAN PARA 525 MİLYAR TL’

Borsadaki çıkışı sosyal medya hesabından değerlendiren Finansal Piyasalar Uzmanı İris Cibre, ‘’Aralık Yatırımcı Analizi gelsin o zaman. Öncelikle MKK bize bir güzellik yapmış ve 1 milyon üzeri yatırımcıları da Aralık itibariyle kademelendirmiş hayırlı olsun. Artık, ülkemizin güzide borsasının portföyünün 80’inin binde 2 oranında yatırımcıya ait olduğunu biliyoruz. Tam 15 bin hesap 7.6 milyon hesabın kaderini belirliyor iyi mi. Evet, gelelim kim ne yapmışa; bu ay toplam 562 bin hesap borsayı terk etmiş arkadaşlar. Bin-50 bin arası terki diyar eden 774 bin hesap var. Bunların 300 bini batmış, evet evet batmış. 1 milyon TL üzeri borsayı terk eden sayısı 21 bin’’ dedi. En büyük zararın küçük yatırımcıya ait olduğunu vurgulayan Cibre, ‘’Büyükler 205 milyar TL para çıkmış piyasadan. Ekim-Kasımda net çıkış 320 + 205 milyar = son 3 ayda piyasadan çıkan para miktarı 525 milyar TL (bir miktarı port zararı kaynaklıdır fakat ana miktar çıkış kaynaklı). En büyük zararı edenler pek tabii ki orta-küçük yatırımcı; 25 milyar TL’’ ifadelerini kullandı.

Cibre yabancı yatırımcıya ilişkin de şu ifadeleri kullandı: ‘’Yabancı Yatırımcı; aralıkta bıyıklı tahmin ettiğimiz ülkelerdeki yatırımcı sayısında azalma olmuş. ABD ve Singapurda ise yatırımcı sayılarında artış var. Katar bildiğimiz gibi, QNB değer artışı sayesinde portföy değerini yükseltmiş. Aralıkta parayı kazanan UK ve Türkiye’deki arkadaşlarımız. Yabancı yatırımcımız ise hem nominal hem reelde zararda. Sayı olarak giren yabancı çok az, rakam olarak da ahım şahım değil. Kasım Aralıkta giren 1.9 milyar doların ne kadarı bıyıklı tahmini güç. Fakat, büyük yerli yatırımcı çıkış davranışından gördüğümüz üzere ‘yabancı’ girişlerin büyük kısmı gerçek yabancı girişi olduğunu düşünmek rasyonel olur.’’

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN