Bu hasat çok başka! Sokmayan arılarla bal üretiyor: Verim yüksek kalite ise bir başka

Bu hasat çok başka! Sokmayan arılarla bal üretiyor: Verim yüksek kalite ise bir başka

Yozgat'ta suni tohumlama yöntemiyle melezlenerek elde edilen uysal arılar kimseyi sokmuyor. Sokmayan arılarla ise tonlarca bal hasadı yapılıyor. İşte, herkesi şaşkına çeviren o bal hasadı...

Yozgat Çekerek'te, Karniyol arısı ile Anadolu (Kılıç) arısının suni tohumlama yöntemiyle melezlenmesi sonucunda elde edilen uysal (sokmayan) arı ırkı sayesinde bölgede tonlarca bal üretimi yapılıyor.

VERİM EN AZ 65 KİLOYA ÇIKTI

Orman Genel Müdürlüğü ile Çekerek Belediyesi'nin oluşturduğu ve tek parselde dünyanın en büyük lavanta adasının mis kokulu lavantaları, 'Akıllı Kovan ve Uysal Arı' projesiyle bala dönüşüyor. Karniyol arısı ile Anadolu (Kılıç) arısının suni tohumlama yöntemiyle melezlenmesiyle ilçenin iklimi ve coğrafyasına uygun elde edilen uysal arı ırkı, geliştirilen projeyle ilçede lavanta balı üretimi başladı. Akıllı kovan ve uysal arı sistemiyle kovandan alınan 16 kiloluk verim en az 65 kiloya çıkarken, ilçe arı üretim merkezinin yanı sıra tonlarca bal üretimi yapan bereketli bir coğrafyaya da dönüşecek.

Lavanta adası balları, Çekerek Belediyesi'nin kurduğu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler İşleme Merkezi'nde paketlendikten sonra Türkiye'nin dört bir yanına yollanacak.

h-14-1.jpg

HİÇBİR KORUYUCU KIYAFET KULLANILMIYOR

Uysal arılarla kovanların etrafında hiçbir koruyucu kıyafet kullanılmadan bal hasadının yapılabildiğini söyleyen Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır, “Uysal Arı Projemizin uygulandığı kovanlarda gayet kaliteli bal üretiliyor. Hiç bir koruyucu kıyafet kullanmadan bal hasadı da yapılabiliyor. Bu kıymetli çalışma için Seyit Ali Gündüz üreticimize çok teşekkür ediyoruz. İnşallah Yozgat Bozok Üniversitemiz ile yapacağımız iş birliği ile bu arı ırkının yaygınlaşması ve üretiminin yapılması ile ilgili projemizi de geliştireceğiz. İlçemizi bal üretimiyle, arıcılık ile ilgili önemli bir merkez haline getireceğiz” ifadelerini kullandı.

h-14-2.jpg

SUNİ TOHUMLAMAYLA ÜRETİM YAPIYOR

Çekerek'te uysal arı üretiminde kullanılan suni tohumlama aletini kendi yapan bal üreticisi Seyit Ali Gündüz de, “Çekerek’te yaşıyorum, arıcılık ile 2003 yılında tanıştım. İlk yıllarda birkaç kovan ile bal üretime başladım. Aradan geçen zaman içerisinde kovan sayısını artırdım ve son aşamada suni tohumlama yöntemiyle arı üretimi yapmaktayım. Aynı zamanda suni tohumlama makinesi üretip satışını yapıyorum. Belediye Başkanımız Eyyüp Çakır ile tanışmamızın ardından, böyle bir proje fikri doğdu." dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN