ÇİB, enerji kesintisinin yaratacağı mağduriyete dikkat çekti: Tüketiciye de yansıyacak

ÇİB, enerji kesintisinin yaratacağı mağduriyete dikkat çekti: Tüketiciye de yansıyacak

Sanayi tesislerine yönelik doğal gaz ve elektrik kesintisi kararının doğuracağı olumsuz sonuçlardan bahseden sektörlere bir yenisi daha eklendi. Çelik İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Uğur Dalbeler de çelik sektöründe yaşanan üretim aksamasının otomotiv ve beyaz eşya olmak üzere tüm imalat sanayisini etkileyeceğini söyledi. Dalbeler, bunun sonucunda, maliyetler arttığı için tüketiciye de yansıyacağını bildirdi.

Türkiye'de sanayi tesislerinde doğal gaz ve elektrik kesintisi kararı yüzünden üretici panikte. Kesinti, hem üretimi aksatacağı hem de yatırımcıyı endişelendireceği için sanayiciler bu karara tepki gösterdi ve durumun olası sonuçlarından bahsetti.

Tüm bu açıklamaların ardından çelik sektöründen de konuyla ilgili yorum geldi. Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan da şu ana kadar yapılan kesintinin sektörün üretimine yıllık olarak yüzde 1 etki edeceğini ve bu durumun kendileri için ciddi bir etki yaratacağını anlattı.

'TÜM İMALAT SANAYİSİNİ ETKİLEYECEK'

DW Türkçe'de yer alan habere göre; Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkan Yardımcısı Uğur Dalbeler de çelik sektöründe yaşanan üretim aksamasının otomotiv ve beyaz eşya olmak üzere tüm imalat sanayisini etkileyeceğini söyledi.

Dalbeler, "Şu anda bizim için 1 milyar liralık bir kayıp oluştu. Zaten sanayide kullanılan elektriğin yüzde 20’sini sektörümüz çekiyor. Yıllardır doğalgaz tüketiminin arttığı dönemlerde benzer bir kesinti yaşıyoruz ama bu büyük bir etki yarattı. Sonunun bu yıla kadar çözülememesi de bizim için üzücü. Pandemide üretim atağı yapıp sektör olarak dünya ortalamasının üzerinde büyümüştük. Almanya ile aramızda çok az bir fark kalmıştı. Şimdi üretimde ciddi bir aksama olacak. Bu tüm imalat sanayisinde kendisini gösterecek. Maliyetler katlanacak ve bu son tüketiciye kadar etki edecek. Şu anda limanlarda bekleyen her boş gemi için ceza ödüyoruz. Ayrıca teslim edilmeyen siparişler için de indirimler yapılmak zorunda" diye konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN