Dünya devi erken iflas etti, sırada kimler var! işte o liste

Dünya devi erken iflas etti, sırada kimler var! işte o liste

Dünyayı etkisi altına alan ekonomik kriz dev şirketlerin teker teker iflas etmesine yol açarken yeni bir iflas haberi daha geldi. Dünya devinin iflas ettiği öğrenilirken iflas kervanına daha kimlerin katılacağı merak edildi. Peki sırada kimler var? İşte o liste…

Pandemiden sonra araç dünya genelinde ekonomik kriz etkisini artırırken bu krizden en çok etkilenen alanlar teker teker iflas etmeye başladı. Büyük şirketler, markalar krizle baş edemeyince iflas başvurusu yaptı. Giyimden gıdaya birçok alanda nam salmış firmalar batarken bunlara bir yenisi daha eklendi.

yeni-proje-2-001.jpg

İFLAS BAŞVURUSUNDA BULUNDULAR

Elektrikli araç piyasasının dikkat çeken şirketlerinden biri olan Fisker, Delaware'de iflas başvurusunda bulundu. Chapter 11 olarak bilinen bu iflas başvurusu, şirketin yeniden yapılanma sürecine girdiğini gösteriyor. Fisker'ın bu hamlesi, sektörde büyük yankı uyandırdı.

Bu gelişme üzerine yatırım danışmanı Vincent Galan, iflas eden ve iflas etme riski taşıyan şirketlerin bir tablosunu paylaştı. Galan'ın tablosu, elektrikli araç sektöründeki birçok startup şirketin zor durumda olduğunu gözler önüne seriyor. İşte Galan'ın dikkat çeken yorumu:

"Bir zamanların devrimci elektrikli araç üreticilerinden biri daha iflas etti. Fisker, Delaware'de iflas başvurusunda bulundu. O zaman 'Tesla katili' mezarlığını güncelleme zamanı. Hatırlatmak gerekirse, bir hisse senedi %99 değer kaybettiğinde, başlangıç seviyesine geri dönmesi için %10.000 yükselmesi gerekir. Bu şirketler için kurtuluş (eğer mümkünse) uzun ve tehlikeli (ve potansiyel olarak sulandırıcı) bir yol olacaktır."

yeni-proje-3-001.jpg

GALAN'IN İFLAS VE PERFORMANS TABLOSU

Vincent Galan'ın paylaştığı tablo, elektrikli araç sektöründeki startup şirketlerin yüksek risk taşıdığını gösteriyor. İşte tablodan öne çıkan bazı şirketler ve performansları:

- *Fisker*: %100 değer kaybı, iflas

- *Lordstown*: %100 değer kaybı, iflas

- *Proterra*: %100 değer kaybı, iflas

- *Arcimoto*: %100 değer kaybı, iflas

- *Arrival*: %100 değer kaybı, iflas

- *Mullen*: %99.997 değer kaybı, 0.03 USD

- *Faraday Future*: %99.99 değer kaybı, 0.1 USD

- *Canoo*: %99.7 değer kaybı, 3 USD

- *Workhorse*: %99.7 değer kaybı, 3 USD

- *Nikola*: %99.5 değer kaybı, 5 USD

- *Hyliion*: %97 değer kaybı, 25 USD

- *Lucid*: %96 değer kaybı, 40 USD

- *Rivian*: %94 değer kaybı, 61 USD

- *Nio*: %93 değer kaybı, 66 USD

- *Xpeng*: %90 değer kaybı, 98 USD

- *Tesla*: %55 değer kaybı, 452 USD

DEVRİMCİ TEKNOLOJİLER, RİSKLİ YATIRIMLAR

Elektrikli araç sektörü, devrimci teknolojilere öncülük ederken büyük riskler de barındırıyor. Fisker'ın iflası, bu sektördeki yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor. Yatırımcılar, sadece büyük potansiyel kazançları değil, aynı zamanda olası büyük kayıpları da göz önünde bulundurmalı.

GELECEK NE GETİRECEK?

Elektrikli araç sektöründe iflasların devam edip etmeyeceği merak konusu. Vincent Galan'ın uyarıları, yatırımcıların bu sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeleri gerektiğini gösteriyor. Fisker'ın ardından hangi şirketlerin iflas edebileceği ise zamanla ortaya çıkacak.

Gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN