Dünyaca bilinen şirket o ilimize sıra sıra fabrikalar kuruyor! 3 Milyar lirayı geçkin dev yatırım:Yüzlerce kişi iş sahibi olacak

Dünyaca bilinen şirket o ilimize sıra sıra fabrikalar kuruyor! 3 Milyar lirayı geçkin dev yatırım:Yüzlerce kişi iş sahibi olacak

Ülkemizin önde gelen üreticilerinden olan ve dünyaca bilinen şirket o ilimize sıra sıra fabrikalar kuruyor. 3 milyar lirayı aşan yatırım yapan şirket, kuracağı yeni üretim tesisiyle yüzlerce kişinin iş sahibi olmasını sağlayacak…

Dünyada 5 kıtada 80’i aşkın ülkeye yaptığı ihracat ve Sofia, Maylo, UltraBerrak, Nua markalarıyla temizlik kağıdı sektörünün önemli üreticileri arasında yer alan Lila Kağıt, 271 bin ton kağıt üretim kapasitesiyle sektörün Avrupa ile Ortadoğu’daki üreticilerinin başında geliyor.

Lila Kağıt Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Öğücü, temel atma töreninde, Erzurum’da gelecek için önemli bir adım atıldığını ifade etti. Erzurum 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde temeli atılan ve 3 milyar lirayı aşkın bir yatırımın söz konusu olduğu Lila Kağıt tesisinde, yıllık brüt 35 bin ton kağıt üretimi gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

lila-kagit-erzurum-uretim-merkezi.jpg

ŞİRKETİN HALKA ARZ SÜRECİ TAMAMLANDI

Şirketin halka arz sürecinin tamamlandığını anımsatan Öğücü, "Tüm yatırımcılarımıza taahhüdümüz, halka arzdan elde edilecek gelirle yatırımlarımızı hızlı ve şeffaf bir şekilde hayata geçirmekti. Bugün, hiç vakit kaybetmeden karşınızdayız ve Erzurum fabrikamızın temel atma törenini düzenlemekten mutluluk duyuyoruz." dedi.

Kente bölgenin ilk kağıt tesisini kurmayı çok istediklerini belirten Öğücü, şöyle konuştu:

"Erzurum da bizi çok istedi. Böyle büyük bir arazinin bize tahsis edilmesi ve tüm süreçlerde ilk günden beri desteğini esirgemeyen bakanlıklarımıza, valimize, milletvekillerimize, belediye başkanımıza ve organize sanayi bölgesi yetkililerimize huzurlarınızda teşekkür etmek isterim. Bu fabrika sadece beton, çelik ve makine parçalarından ibaret olmayacak. Burada üretilecek her bir temizlik kağıdı ürünü, emeğimizin, bilgi birikimimizin ve vizyonumuzun bir yansıması olacak."

lila-kagit-erzurum-uretim-merkezi-2.jpg

HEM İÇ PAZAR HEM DE İHRACAT İHTİYACINI KARŞILAYACAK KONUMDA

Genel Müdür Alp Öğücü ise törenden sonra yaptığı açıklamasında, 160.000 metrekarelik alana yayılı 100.000 metrekareye yaklaşan bir inşaat faaliyetine başladıklarını aktardı. Erzurum’a yaptıkları yatırımdan önce 6 yıl boyunca araştırma sürecinden geçtikleri bilgisin veren Öğücü, şunları söyledi:

"Bölgedeki birçok ili de aynı şekilde değerlendirdik. Bütün bu araştırmanın özünde bir taraftan sanayinin burada gelişmesine imkan sağlayan bir arazi olması, 5. bölge olup organize sanayi olunca 6. bölge teşviklerinin veriliyor olması, arazinin düz ve geniş alan olarak müsaade ediyor olması, lojistik yollarının üzerinden geçebiliyor olması, enerji imkanın olması ve en önemlisi güvenli ve aynı zamanda ihracata da açılabilen bir coğrafyada olmasıydı. Erzurum'daki üretim tesisinin bir taraftan iç pazarla ilgili ihtiyaçlarımızı karşılayacakken diğer taraftan Gürcistan, Azerbaycan, Irak ve daha birçok komşu ülkeye ve onların ötesine ihracat yapabilmemize imkan vereceğine inanıyoruz. Bu doğrultuda iş planı gerçekleştirdik. Erzurum birçok alternatif arasından seçilmiş bir şehirdi. Biz Erzurum'da olmayı çok istedik, Erzurumlular da bizim burada olmamızı çok istedi."

lila-kagit-erzurum-uretim-merkezi-1.jpg

500 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Şirketin yatırımının, bölgede ciddi olarak lojistik hizmetlerine de imkan sağlayacağını ifade eden Öğücü, 2025 yılının ilk çeyreğinde yatırımın birinci fazının devreye girmesini, 2027 yılının ikinci çeyreğinde ise kağıt tesisinin devreye girmiş olmasını hedeflediklerini söyledi. Öğücü aynı zamanda yaklaşık 500 kişilik doğrudan ve dolaylı istihdam gerçekleştirilmesinin amaçlandığını da aktardı.

Törene, İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, Vali Mustafa Çiftçi, AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, kurum müdürleri ve iş insanları katıldı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN