Emekli bayram ikramiyesi altın ve döviz karşısında eriyor

Emekli bayram ikramiyesi altın ve döviz karşısında eriyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emekli bayram ikramiyesinin 2020 yılından bu yana altın ve döviz kuru karşısında ciddi şekilde eridiğini belirtti. Gürer, ikramiyenin 1.4 gram altın ve 54 dolar değer kaybettiğini ifade etti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emekli bayram ikramiyesinin döviz ve altın kuru karşısında eridiğini vurguladı. Gürer, 2020 yılında bin TL ikramiye ile bir koyun alınabilirken, günümüzde 3 bin TL ikramiye ile sadece üç kilo et alınabildiğine dikkat çekti.

Gürer, 2020 yılında Ramazan Bayramı'nda bin TL olan bayram ikramiyesinin o zamanki dolar kuru ile 147 dolar değerinde olduğunu belirtti. Ancak, bugünkü 3 bin TL'lik ikramiye ile sadece 93 dolar alınabildiğini söyleyen Gürer, “Emeklinin cebinden 54 dolar erimiş oldu. Bugünkü kurdan hesaplarsak, bin 738 TL kayıp yaşandı” dedi.

CHP'li Ömer Fethi Gürer: 200 milyon liralık fidan dikme şovu tutmadı - EvrenselCHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer

Aynı dönemde gram altın fiyatlarının da yükseldiğine işaret eden Gürer, “2020’de gram altın 379,8 TL’ydi ve 1000 TL ile 2.6 gram altın alınabiliyordu. Bugün gram altın 2399 TL’ye çıktı ve 3000 TL’lik ikramiye ile sadece 1.2 gram altın alınabiliyor. Böylece emekli bayram ikramiyesinin altın karşısında da 1.4 gramlık kaybı söz konusu” dedi.

Gürer, 2020 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın vekalet ücretine göre kurbanlık koyun fiyatının 975 TL olduğunu hatırlattı ve o zaman 1000 TL'lik ikramiye ile bir koyun alınabildiğini belirtti. Bugün ise 3000 TL’lik bayram ikramiyesiyle yalnızca üç kilo et alınabildiğini, Diyanet'in bu yıl kurban vekalet ücretini 11.750 TL olarak belirlediğini vurguladı. Gürer, “Emeklinin maaşı 10.000 TL’ye yükseltilse bile ekonomik krizin ağırlığı altında eziliyorlar” dedi.

EKONOMİK KRİZİN EMEKLİYE ETKİSİ

Gürer, emeklilerin AK Parti hükümetinin yanlış ekonomi politikaları nedeniyle ekonomik krizden en fazla etkilenen kesimlerden biri olduğunu söyledi. “Emekli maaşıyla temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan emekliler, enflasyon altında eziliyor ve giderek borçlanıyorlar. Sürekli artan fiyatlar karşısında yaşam mücadelesi veriyorlar,” diye ekledi.

KANUN TEKLİFİNİN GÖRÜŞÜLMESİ TALEBİ

CHP’li Gürer, emekli bayram ikramiyesinin asgari ücret seviyesine çıkarılmasını talep ettiklerini belirterek, “Tasarruf tedbirleri bahanesiyle emeklinin omzuna enflasyon yükü bindirilmemelidir. Bayram ikramiyesinin asgari ücret tutarına yükseltilmesini içeren kanun teklifim bir an önce görüşülmeli ve kanunlaşmalıdır,” dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN