Emekli olamayan EYT'lilere ödemeler başladı! Bu şartları kapsayanlar parasını hemen alsın, bir dilekçeyle toplu ödenecek

Emekli olamayan EYT'lilere ödemeler başladı! Bu şartları kapsayanlar parasını hemen alsın, bir dilekçeyle toplu ödenecek

EYT kapsamında yer alan ancak prim ödeme gün sayısını doldurmadığı için emeklilik hakkından yararlanamayanlara müjde! SGK, bu kişilerin prim iadelerine başladı. İşte, prim iadelerine dair detaylar...

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) kapsamında borçlanma veya çalışarak emeklilik primini dolduramayanlara toplu ödeme imkanı geldi! SGK yazılı başvuru yapanlara prim iadesi gerçekleştiriyor. Emeklilik yaşını dolduranlar prim iadesi hakkından yararlanabiliyorken, yalnızca çalışandan kesilen uzun vadeli sigorta kollarını (malullük, yaşlılık, ölüm) belirten primlerin iadesi yapılmaktadır.

PRİM ÖDEMESİ KİMLERİ KAPSIYOR?

İşveren ve sağlık sigortası payıyla, İşsizlik Sigortası Fonu'na kesilen primleri iadesi yapılmamaktadır. Prim iadesi toptan ödeme ve birden fazla işveren yanında yapılan çalışmalarda prime esas kazanç üst sınırının aşılması halinde yapılmaktadır. Toptan ödeme yaş şartlarından yaşı sağlayarak yeterli prim ödeme gün sayısına sahip olmayan sigortalılara yapılmaktadır.

h-13-1.jpg

Tavanı aşan kazançlara dair prim iadesi anında yapılabiliyorken, toplu ödeme emeklilik yaşı dolduktan sonra yapılmaktadır. Yaşı doldurarak prim ödeme gün sayısını dolduramayanlar bulundukları yerdeki sosyal güvenlik merkezlerine yazılı taleplerini sunarak ödemesini yaptıkları primi toplu olarak alabilirler.

PRİM İADESİ BAŞVURULARI NEREYE YAPILIYOR?

Yatırdığı primi geri almak isteyenler, bağlı oldukları SGK merkezi ya da il müdürlüğüne yazılı talepte bulunmalı. Sigortalının vefat etmesi durumunda hak sahipleri de toplu ödeme için başvuruda bulunabilir. Bağ-Kur'lu vefat ettiğinde 1780 prim günü varsa bu kişinin hak sahibine ölüm aylığı verilmiyor, fakat bu sürede ödemesi yapılan primleri toplu olarak alabiliyor. Ayrıca Türk vatandaşlığından çıkarılmış olanlara da prim iadesi verilmiyor.

h-13-2.jpg

PRİM İADESİNDE YAŞ SINIRI VAR MI?

Yeterli prim gün sayısını doldurmamış sigortalılar yaş şartını taşıyorsa prim ödemesini alabilir. Yaşı doldurarak prim gün sayısını doldurmayanlar bağlı oldukları SGK merkezi veya il müdürlüğüne yazılı başvuru yaparak ödemesini yaptıkları primi toplu olarak alabilirler. Aynı zamanda malullük ve yaşlılık aylığı hakkı kazanmamış, prim ödeme gün sayısı ile sigortalılık süresini de doldurmamış olması şartı da aranıyor.

ÇALIŞMAYA DEVAM EDENLER NE YAPACAK?

Emekli olmasına rağmen sigortalı olarak çalışmaya devam edenlerden işçi payı olarak yüzde 7.5 oranında prim kesintisi yapılır. İşsizlik sigortası primi ise kesilmez. Bu yüzden, emekli olmasına rağmen çalışanların tavanı aşan kazançlarının yüzde 15'i kadar değil, yüzde 7.5'i kadar prim iadesi verilir.

h-13-3.jpg

HİZMET BORÇLANMASI PRİMLERİNDE GERİ ALMA VAR MI?

Hizmet borçlanması için ödemesi yapılan sigorta primleri, SGK tarafından borçlanılan süreye göre emekli, dul, yetim aylığı bağlanması gibi herhangi bir işlem yapılmadığında geri alınmaktadır. Bu gibi durumlarda borçlanmanın iptali gerçekleştirilir. Aynı zamanda hizmet borçlanmasının iptalini yapmadan bir kısmı işverenden talep edilerek vergi matrahından düşülmesi yolu ile de geri alınabiliyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN