Enflasyon gıda fiyatlarını zorlamaya devam ediyor: Hazır yemeğe zam yolda

Enflasyon gıda fiyatlarını zorlamaya devam ediyor: Hazır yemeğe zam yolda

Artan enflasyon vatandaşı zorlamaya devam ederken, alım gücü de her geçen gün düşüyor. Endüstriyel yemek sektöründe fiyatlarda artacağını belirten BUYSAD Başkanı Coşkun Dönmez, sektördeki enflasyonist ortamın etkisiyle hazır yemek fiyatlarının 3 aylık periyotlarla güncellendiğini ve yeni yıla yüzde 30’a yakın bir zamla başlanacağını söyledi.

Yükselen enflasyonla yemek sektöründe de fiyatları artışları devam ediyor.

Yazılı olarak açıklama yapan Bursa Yemek Sanayicileri Derneği (BUYSAD) Başkanı Coşkun Dönmez, 2024 yılının ilk 3 ayında, hijyen ve sanitasyon standartlarına uygun üretilen, yenilebilir ve sektör işletmeleri açısından sürdürülebilir 4 kap yemek fiyatının en az 80-90 lira olacağını belirtti.

'FİYATLAR 3 AYDA BİR ERİYOR'

Söz konusu menüye ekmek, yoğurt, salat barın dâhil olmadığını belirten Dönmez, bu fiyatın altında satılan yemeklerin güvenilir olmayacağını vurguladı ve yemek sektörün kar marjının düşük olduğunu ve bu nedenle fiyatların 3 ayda bir eridiğini de ifade etti.

Endüstriyel yemek sektörünün enflasyonist ortama ayak uydurabilmek için fiyatlarını 3’er aylık periyotlar ile güncellenmek zorunda kaldığını belirten Dönmez, 2024 yılında beklenen asgari ücret artışının maliyetlerine yüzde 15 civarında etki edeceğini belirtti.

Dönmez, sektörlerinde işçiliğin giderlerinin yüzde 30’unu oluşturduğunu belirterek, son üç aydaki yüzde 12’lik enflasyon farkının da eklenmesiyle yemek fiyatlarının kolaylıkla hesaplanabileceğini söyledi.

'DEPOLARDAKİ GIDALARIN FİYATLARI SÜREKLİ ARTIYOR'

Bazı temel gıda ürünlerindeki fiyat artışlarının çok iyi incelenmesi gerektiğini belirten Dönmez, yeni sezon ürünler çıkana kadar depolarda bekleyen gıdalarda maliyetler değişmediği halde fiyatlarının sürekli artmasına bir türlü anlayamadıklarını söyledi.

Yemek sektöründe kayıt dışı ekonominin sektörü olumsuz etkilediğine de dikkat çeken Coşkun Dönmez, özellikle "gece döneri", "gece pilavı" gibi farklı isimlerle ortaya çıkan ürünlerde yeterli denetimin olmadığını belirtip, bakanlık ve yerel yönetimlerin denetimlerini sıklaştırılması gerektiğini vurguladı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN