EPDK kararı Resmi Gazete'de yayımlandı: Doğal gazda serbest tüketici sınırı değişmedi

EPDK kararı Resmi Gazete'de yayımlandı: Doğal gazda serbest tüketici sınırı değişmedi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), serbest tüketici olma sınırına ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımladı. Karara göre, serbest tüketici olma sınırı 2015'te belirlenen 75 bin metreküp seviyesinde olacak ve serbest tüketici için tek sayaçtan ölçülen tüketim miktarı dikkate alınacak.

EPDK, 2024 yıl için doğalgaz piyasasında serbest tüketici olma sınırının, 2015 için belirlenen 75 bin metreküp seviyesinde devam etmesi kararlaştırıldı.

EPDK'nın, sebest tüketici olma sınırına ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

1 Ocak 2024'ten itibaren yürürlüğe girecek karara göre, tüm tüketiciler serbest tüketici statüsünde sayılacak.

Konut tüketicileri için serbest tüketici olma sınırı 75 bin metreküp olacak ve tek sayaçtan ölçülen tüketim miktarı dikkate alınacak. Böylece, 2024 için doğalgaz piyasasında serbest tüketici olma sınırı, 2015 ile aynı düzeyde devam edecek.

BOTAŞ İLETİM ŞEBEKESİ İŞLEYİŞ'İNDE DÜZENLEMELER

Öte yandan, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) iletim şebekesi işleyiş düzenlemelerine (ŞİD) ilişkin esaslarda bazı değişiklikler yapıldı.

Bu kapsamda, ŞİD'in ilgili kısmında yer alan "Gaz Yılı öncesinde sisteme giriş için kapasite rezervasyon talebinde bulunacaklar, bu taleplerini 15 Kasım (dahil) - 30 Kasım (dahil) arasında taşıyıcıya sunacak olur, bu başvurular sonucunda yeni Gaz Yılı dönemini kapsamak üzere 1 yıl üreli STS imzalanır..." hükmündeki "30 Kasım (dahil)" tarihinin 2024 gaz yılı başvurularına mahsus 8 Aralık (dahil) olarak uygulanmasına karar verildi.

ŞİD'in aynı kısmında yer alan .."Başvurunun tümüyle olumlu olarak değerlendirilmesi durumunda, başvuru sahibi STS (Standart Taşıma Sözleşmesi) imzalamak üzere davet edilir. Başvuru sahibi, bu davetin kendisine bildirimini müteakip 7 gün içinde STS'yi imzalamakla hükümlüdür..." hükmündeki 7 gün ifadesi 2024 gaz yılı başvurularına mahsus 4 gün olarak uygulanacak.

Ayrıca, "... Yeni Gaz Yılı için Taşıtanlar ile Taşıyıcı arasında STS'lerin imzalanarak kapasite tescil belgelerinin taşıtanlara verilmesini müteakip Taşıyıcı EBT'de (elektronik bülten tablosu), yeni gaz yılı için rezerve edilen kapasiteler ile atıl kapasiteleri en geç 15 Aralık günü olmak üzere yayımlanır. 15 Aralık tarihinden sonra Atıl Kapasiteler için yapılacak bir yıldan az süreli rezervasyon talepleri için aşağıdaki Bölüm H'de detaylanan hususlar geçerli olacaktır..." hükmünde yer alan 15 Aralık ifadesi 2024 gaz yılı başvurularına mahsus "19 Aralık" olarak uygulanmasına karar verildi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN