Gerçeği nasıl anlaşılır? Zeytinyağı fiyatları yükseldikçe piyasaya sahtesi sürülüyor

Gerçeği nasıl anlaşılır? Zeytinyağı fiyatları yükseldikçe piyasaya sahtesi sürülüyor

Gıda fiyatlarındaki fahiş artış zeytinyağını da vurdu. 2023-2024 yılı zeytinyağı fiyatlarının artışı sonrası piyasaya çok fazla taklit ve tağşişli zeytinyağı girdiğini belirten Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, konuya dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, zeytinyağı fiyatlarındaki artış ve bundan dolayı piyasaya sürülen sahte ürünler ile alakalı açıklamalarda bulundu.

Çondur, 2023 -2024 sezonu zeytinyağı üretiminde yok yılı olması sebebiyle geçen sezona oranla düşüş yaşandığını belirtti. Çondur ayrıca, ulusal Zeytin Zeytinyağı Konseyi’nin (UZZK) rekolte tahmine göre 179 bin ton beklenen zeytinyağı rekoltesinin, Aydın Ticaret Borsası’nca 100 bin tonun altında tahmin edildiğini aktardı.

'ZEYTİNYAĞI ARZINDA AZALMA VAR'

Çondur, “Geçtiğimiz yıl Avrupa’da yaşanan kuraklıktan dolayı zeytinyağında dünyanın en yüksek üretim kapasitesine sahip olan İspanya’nın 1 milyon tona yakın zeytinyağı üretimindeki kaybı, İtalya’nın ise 200 bin tona yakın kaybı bu sene de yaşanan kuraklık sebebiyle aynı miktarda devam etmektedir. Dolayısıyla bu yılda dünya zeytinyağı arzında büyük bir azalma görülmektedir. Arzın azalması ve zeytinyağı talebinin devam etmesi nedeniyle de uluslararası zeytinyağı piyasalarındaki fiyatlar da 8.500.00 Euro/ton seviyelerine yükselmiştir. Ülkemizde ise yurt dışındaki fiyat yükselişlerine endeksli olarak sızma zeytinyağlarında, üreticiden alım fiyatı 260- 280 TL arasına yükselmiştir" ifadelerini kullandı.

İNSAN SAĞLIĞI İÇİN RİSK TEŞKİL EDİYOR

Piyasada zeytinyağı fiyatlarının yükselmesinden dolayı, özellikle kontrolü yapılmayan e-ticaret siteleri üzerinden düşük fiyatlı zeytinyağı satışının yapılmasının akıllara taklit ve tağşişi getirdiğini ifade eden Çondur, bu durumun hem insan sağlığı hem de ekonomi açısından sorun teşkil ettiğini söyledi.

Çondur, taklit ve tağşişli zeytinyağı satışlarının, sektörü olumsuz yönde etkilediğini dile getirerek, “İnsan sağlığı için tehlike oluşturan tağşişli zeytinyağının, Bakanlığımız tarafından sıkı denetimlerle takip edilmesi beraberinde taklit ve tağşiş de uygulanan cezai yaptırımların caydırıcı düzeyde arttırılması gerekmektedir. Zeytinyağı tüketicileri ise zeytinyağını güvenilir satış noktalarından ve bilindik markalardan temin etmelidir” şeklinde konuştu.

GERÇEK ZEYTİNYAĞI NASIL AYIRT EDİLİR?

Hakiki zeytinyağı, 0 ve -6 derece arasında kaldığında donmaya ve kristalleşmeye başlar. Bu yüzden bir bardak zeytinyağını dondurucuya koyun, Yarım saat beklettikten sonra çıkartın. Bardaktaki zeytinyağının tamamı donmuşsa hakikidir. Ancak bir kısmı donmuş, bir kısmı sıvı kalmışsa gerçek olmayabilir.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN