Günlük yükseliş yüzde 7'yi geçti: Asgari ücretlinin geliri 10 günde 60 dolar eridi

Günlük yükseliş yüzde 7'yi geçti: Asgari ücretlinin geliri 10 günde 60 dolar eridi

MB'nin rezerv satışı, sermaye kontrolleri ve sözlü müdahaleler sonucu baskılanan kurda, seçim sonrası yeni kabinenin ilk toplantısıyla günlük yükseliş yüzde 7'yi geçti. Kurdaki sert yükseliş asgari ücretlinin gelirini 10 günde 60 dolar eritti. Öte yandan, TL’deki rekor değer kaybı, kurun Mehmet Şimşek liderliğindeki yeni ekonomi yönetimiyle aşamalı olarak serbest bırakıldığının işareti olarak yorumlanıyor.

Döviz kurlarındaki günlük yükseliş yüzde 7'yi geçti, dolar 23 lirayı aştı. Kurdaki sert yükseliş ise asgari ücretlinin gelirini yok etti. Asgari ücretlinin geliri 10 günde 60 dolar eridi.

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, Merkez Bankası'nın (MB) 9 aydır rezerv satışı, sermaye kontrolleri ve sözlü müdahaleleri ile baskılanan kurlar, seçim sonrası yeni kabinen ilk toplantısının ardından atağa geçti. Döviz kurlarında 2021 yılında yaşanan kur şokundan bu yana en sert yükseliş yaşandı. Dün güne 21,61 seviyesinden başlayan dolar/TL gün içinde 23 liranın üzerine çıktı. Dolar/TL'deki 3 günlük yükseliş ise yüzde 8'i aştı. Yılbaşından bu yana ise kurda yüzde 20'yi aşan yükseliş yaşandı. Avro/TL tarafında da 25,50 TL ile rekor görüldü.

KURDAKİ ÜÇ GÜNLÜK YÜKSELİŞ YÜZDE 8'İ AŞTI

Merkez Bankası'nın (MB) 9 aydır rezerv satışı, sermaye kontrolleri ve sözlü müdahaleleri ile baskılanan kurlar, seçim sonrası yeni kabinen ilk toplantısının ardından atağa geçti. Döviz kurlarında 2021 yılında yaşanan kur şokundan bu yana en sert yükseliş yaşandı. Dün güne 21,61 seviyesinden başlayan dolar/TL gün içinde 23 liranın üzerine çıktı. Dolar/TL'deki 3 günlük yükseliş ise yüzde 8'i aştı. Yılbaşından bu yana ise kurda yüzde 20'yi aşan yükseliş yaşandı. Avro/TL tarafında da 25,50 TL ile rekor görüldü.

'KUR AŞAMALI OLARAK SERBEST BIRAKILIYOR'

Bloomberg'e göre TL’deki rekor değer kaybı, kurun Mehmet Şimşek liderliğindeki yeni ekonomi yönetimiyle aşamalı olarak serbest bırakıldığının işareti olabilir. Şimşek, ilk açıklamalarında Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönmekten başka seçeneği kalmadığı ifadesini kullanmıştı. Bu açıklama piyasalarda mevcut politikaların terk edilerek gerçekçi ekonomi politikalarının uygulanmaya başlanacağı şeklinde yorumlandı. Dün yaşanan sert artış ise müdahaleci yaklaşımın terk edilerek, TL’nin gerçek değerine doğru değer kaybettiği şeklinde değerlendirildi.

ASGARİ ÜCRETİN ERİMESİNE NEDEN OLUYOR

Seçim döneminde kurun 20 liranın üzerine çıkmaması için Merkez Bankası müdahaleleriyle büyük çaba harcanmıştı. Dolar kuru seçimlerin ikinci turu öncesi 20 TL’nin hemen altında işlem görüyordu. Kurdaki bu artış asgari ücretin de erimesine neden oluyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN