İnşaat sektöründeki yüksek maliyetlere karşılık “Dijitalleşme”

İnşaat sektöründeki yüksek maliyetlere karşılık “Dijitalleşme”

İnşaat şirketlerinin %60’ı enflasyon ve maliyet artışından şikayetçi. Küresel inşaat sektörünün enflasyon ve maliyet artışlarıyla mücadelesi sürerken, yerli oyuncular çözümü dijitalde buluyor. Yapı Radar ise tedarikçi ve müteahhitleri tek platformda buluştururken, hem maliyetten hem de iş gücünden tasarruf etmelerini sağlıyor.

yapradar2.jpg

Dünya çapında zorlu gelişmelerin yaşandığı bir yılı henüz geride bırakmışken, pek çok sektör 2023’teki olası risklere karşı iş modellerini ve stratejilerini yeniden şekillendiriyor. Bunların başında da inşaat geliyor. Sektörün 2023’te karşılaşabileceği zorluklara ve trendlerine ışık tutan Challenges and Forecast for the Construction başlıklı rapora göre sektörün Orta Doğu’daki önemli oyuncularının %60’ı bir inşaattaki en büyük zorlukların ilk sırasında enflasyonist baskı ve malzeme fiyat artışının yer aldığını bildiriyor. Bu oran Avrupa ve Amerika’da %56 olarak kaydediliyor. Tedarikçi ve müteahhitleri tek platformda buluşturarak inşaat sektörünün dijitalleşmesine katkıda bulunan Yapı Radar ise kullanıcı dostu uygulamasıyla hem binlerce güncel proje bilgisi ile şirketleri yeni proje arama zahmetinden kurtarıyor hem de tüm sürecin satış odaklı kullanılarak zaman ve maliyetten kazanç yaratılmasını sağlıyor.

Kur ve hammadde fiyatlarının sürekli değişmesi tedarikçileri zor durumda bırakıyor”

İnşaat sektörü için 2022’nin en önemli gündem maddesinin artan maliyetler olduğunu söyleyen Yapı Radar Kurucu Ortağı ve CEO’su Devrim Ünal Saygın, sektörel gelişmelere dair şu değerlendirmede bulundu:

“İnşaat maliyetlerinin yükselişindeki sebeplerin başında saha maliyetlerinin, döviz kurlarının, asgari ücretin artması geliyor. Kur ve hammadde fiyatlarının sürekli olarak değişmesi de tedarikçi ve alıcıların sektör dinamiklerini takip etmesini zorlaştırıyor. Bu yüzden inşaat sektörünün dijitalleşmesi iş süreçlerindeki verimliliği artırırken maliyetlerin kontrol altına alınabilmesinde kritik bir rol oynuyor. Sektör özelinde geliştirilen dijital platformlar, farklı paydaşların hizmetlerini tek bir yerde toplaması, maliyetten tasarruf etmesi ve kendileri için en uygun iş birlikçilerini bulması için oldukça önemli.”

Enflasyon ve girdi maliyetlerindeki artış 2023te de devam edecek”

Sektördeki mevcut sorunların gelecek dönemde de süreceğini aktaran Yapı Radar Kurucu Ortağı ve CEO’su Devrim Ünal Saygın bu problemlere önlem alınması gerektiğinin altını çizerek, “Artan enflasyon ve girdi maliyetlerinin 2023’te de devam edeceğini ve bu 2 unsurun proje takibi ve saha çalışmalarını doğrudan zorlaştıracağını öngörüyoruz. İnşaat sektörünü dijitalleştiren ve fayda odaklı çalışan Yapı Radar olarak sektörün zorluklarını gidereceğimize inanıyoruz. Bu misyonumuzdan yola çıkarak ülkemiz ekonomisinin lokomotiflerinden inşaat sektörünün dijitalleşmesini desteklemek ve sektör profesyonellerini bir araya getirmek için tasarladığımız kullanıcı dostu platformumuz ile hedeflerimizin temellerini attık.” dedi.

Türkiyede yılda 40 binin üzerinde inşaat çalışması başlıyor

Dünyanın dört bir yanındaki Türk müteahhitlerin şantiyelerini araştıran uzman ekibiyle birlikte her ay yüzlerce projeyi sistemlerine eklediklerini belirten Yapı Radar Kurucu Ortağı ve CEO’su Devrim Ünal Saygın iş modellerine dair, “Her yıl 40 binin üzerinde yeni projenin başladığı ülkemizde finansal konulardaki hassasiyetin bilinciyle sistemimizde yer alan projeleri 60 günde bir güncelliyoruz. Bu sayede proje araştırması yapan kullanıcılarımızın maliyet ve zaman kaybının önüne geçiyoruz. Öte yandan da daha fazla şirkete teklif sunma olanağı tanıyoruz. Üyelerin satın alma yetkilisinden mimarına kadar tüm çalışanlarının proje detaylarından inşaatın mevcut aşaması ile konumu, görseli ve web sitesine kadar tüm konuları ayrıntılı olarak incelemesini sağlıyoruz. Şirketlerin yalnızca ölçülebilir rakamlarda değil, yeni teknolojiler, ürünler ve şirketler hakkında bilgi sahibi olmasına kapı aralıyoruz.” şeklinde konuştu.

Şirketler maliyetlerde %95, iş gücünde yılda 43 bin saat tasarruf ediyor

3 yıl içinde 50 kategoride 25 bini aşkın satın alma talebini üyeleriyle paylaştıklarına ve 44 binden fazla şirketin iletişim bilgilerini yayınladıklarına dikkat çeken Yapı Radar Kurucu Ortağı ve CEO’su Devrim Ünal Saygın, “Kurulduğumuz günden bu yana gittikçe büyüyen hacmimizden yola çıkarsak sektöre önemli ölçüde fayda getirdiğimizi söylemek mümkün. Örneğin, üyelerimizin proje arama, satış ve pazarlama maliyetlerinde yaklaşık %95, iş gücünde de yıllık ortalama 43 bin saat tasarruf etmesini sağlıyoruz. Bir inşaat şirketi, sadece hedeflediği güncel inşaat projelerine ulaşmak ve saha çalışması yapmak için yılda 1 milyon liradan fazla harcama yapıyor. Oysa biz, üyelerimize bütçe dostu fiyatlarla güncel projelerden çok daha fazlasını sunuyoruz. Dijitalleşme sürecinde inşaat faaliyetlerinde bulunan yatırımcı müteahhit ya da diğer çözüm ortaklarının maliyetler baz alındığında %4 ila %10 arasında kazanç elde etme şansı yaratıyoruz. Bu kazanç, 10 milyon liralık bir inşaatta 400 bin ila 1 milyon liralık tasarruf yapılmasına karşılık geliyor.” şeklinde konuştu.

Tedarik sıkıntısına hızlı ve verimli çözümler sunuluyor

Yeni dönemde maliyet artışlarına, global çaptaki krizler ve yaşanan afetler de eklenince hammadde ve malzeme tedarikinde yaşanacak olacak sıkıntıların yüksek oranda artacağına dikkat çeken Yapı Radar Kurucu Ortağı ve CEO’su Devrim Ünal Saygın, "Güçlü ekibimiz ve altyapımız ile tedarikçilerin ürünlerini pazarlayabilecekleri müteahhitlere, müteahhitlerin de projeleri tamamlamak için ihtiyaç duydukları tedarikçilere maliyet, zaman ve iş gücünden tasarruf ederek ulaşmalarını sağlıyoruz." diye belirtti.

Bu yıl yeni modüllerini hayata geçirecekler

Sektöre katkılarının talepleri de tetiklediğinin altını çizen Yapı Radar Kurucu Ortağı ve CEO’su Devrim Ünal Saygın, hedefleriyle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Sektörün dijitalleşmesine katkıda bulunmak amacıyla yola çıkan platformumuzla müteahhit ve tedarikçiler arasındaki ticareti zorlaştıran engelleri ortadan kaldıracak çözümler üretiyoruz. Tüm bunların yanı sıra takip, verimlilik, performans, reklam, bayi yönetimi gibi konulardaki hizmetlerimizle şirketlerin destekleyicisi olarak konumlanıyoruz. Bu yılki en önemli hedefimiz halihazırdaki tüm işlerimizi daha iyi bir seviyeye ulaştırmak. Bu doğrultuda 2023’te de müteahhitler ve tedarikçilerin çok işine yarayacağını düşündüğümüz Dijital Yapı Kataloğu ürünümüzü yayına alacağız. İş modelini genişletip sektöre yeni çözümler sunacağız.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN