İstanbul'da konut krizi raporu: İşte kiraların düştüğü ve arttığı semtler

İstanbul'da konut krizi raporu: İşte kiraların düştüğü ve arttığı semtler

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın 'İstanbul'da ev bulamadık annemin yanına taşındık' sözleri konut krizine yönelik yeni bir tartışma başlatırken İBB'ye bağlı İPA'nın raporu dikkat çeken bir gerçeği ortaya koydu. İPA raporuna göre 2019’dan 2023’e kadar yalnızca beş mahallede kira fiyatları bir miktar azaldı. Diğer 959 mahallede artış yaşandı. Azalma yüzde 0.6 düzeyinde kalırken, artış 13-21 kat arasında değişiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Planlama Ajansı'nın hazırladığı rapor İstanbul için konut krizinin boyutunu ortaya koydu. İPA raporuna göre 2019’dan 2023’e kadar yalnızca beş mahallede kira fiyatları bir miktar azaldı. Diğer 959 mahallede artış yaşandı. Azalma yüzde 0.6 düzeyinde kalırken, artış 13-21 kat arasında değişiyor.

Kiraların azaldığı mahalleler, Fatih Rüstempaşa, Çatalca Örencik ve Oklalı ve Tuzla Anadolu ile Silivri Beyciler. Sözcü yazarı İsmail Saymaz'ın aktardığı raporda kira fiyatlarında en yoğun artış ise Eyüpsultan, Kağıthane, Üsküdar, Beykoz, Başakşehir ve Küçükçekmece’de yaşandı.

Artış oranı Eyüpsultan’da yüzde 213, Kağıthane’de yüzde 198, Üsküdar’da yüzde 195, Beykoz’da yüzde 185, Başakşehir’de yüzde 184 ve Küçükçekmece’de ise yüzde 174.

EN ÇOK ARTIŞ BEYKOZ RİVA'DA 21 KAT

2019-2023 arasında kiralarda en çok artış şu ilçe ve mahallelerde yaşandı:

*Beykoz Riva: 21 kat
*Fatih Molla Hüsrev: 16 kat
*Fatih Küçük Ayasofya: 16 kat
*Kağıthane Hamidiye: 16 kat
*Çekmeköy Nişantepe: 16 kat
*Çekmeköy Sırapınar: 15 kat
*Tuzla Tepeören: 15 kat
*Kartal Atalar: 15 kat
*Sarıyer Uskumruköy: 14 kat
*Üsküdar Çengelköy: 14 kat
*Çekmeköy Ömerli: 14 kat
*Ümraniye Aşağı Dudullu: 14 kat
*Çekmeköy Çatalmeşe: 13 kat
*Çekmeköy Kirazlıdere: 13 kat
*Güngören: 13 kat
*Sancaktepe Eyüpsultan: 13 kat
*Çekmeköy Cumhuriyet: 13 kat
*Pendik Çamlık: 13 kat.

Raporda, kiraların asgari ücrete oranının Ocak 2019’da yüzde 80 iken, Temmuz 2023’te yüzde 120’nin üzerine olduğu belirtildi.

ERİŞİLEBİLİR KONUT STOKU YETERSİZ

Raporda, "Asgari ücret zamlarının kiralardan daha az arttığı görülmektedir. Bu durum artan konut kira ve satış fiyatlarına yönelik veriler ve enflasyon değerleri birlikte değerlendirildiğinde ortaya çıkan oranlar, İstanbul’da geçinmenin farklı bir boyutu olduğunu gösterir niteliktedir" ifadelerine yer verildi.

Rapora göre İstanbul’da konut stokunun yetersiz olduğunu söylemek mümkün değil. Ancak herkes için erişilebilir konut stoku yetersiz.

Rapordan şöyle denildi: “Bu, konut üretiminin özel sektörün arzına bırakılmış olmasıyla açıklanabilir. Faiz oranlarının yüksekliği, kur dalgalanmaları ve enflasyon göz önünde bulundurulduğunda inşaat maliyetlerinde ciddi artışlar var.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN