Kamu çalışanlarına zam yağmuru! Teklif belli oldu: 1 Ağustos'tan sonra memur ve emekliler bu kadar maaş alacak!

Kamu çalışanlarına zam yağmuru! Teklif belli oldu: 1 Ağustos'tan sonra memur ve emekliler bu kadar maaş alacak!

Kamu çalışanlara beklenen haber geldi. 700 binden fazla çalışanın beklediği zam oranı sonunda belli oldu. İlk teklif sunuldu. Yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranı açıklandı. Milyonlarca çalışan bayram edecek! 1 Ağustos'tan itibaren maaşlara yansıyacak. İşte memur maaşlarına gelecek olan zam oranı...

Seçimlerin yaklaşması ile birlikte zam yağmuru başladı. En düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL'ye yükseltilmesinin ardından gözler kamu çalışanlarına çevrildi. Beklenen açıklama geldi. Memur maaşlarına zam yağmuru! Kamuda çalışan 700 binden fazla işçiye yapılacak zammın belirleneceği görüşmelerde işverenin ilk teklifinin 11 bin 500 lira olduğu belirtildi. 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos itibarıyla başlayacak. O tarihten sonra zam oranları belli olacak. İşte detaylar haberimizde...

gfgfgfgf-2023-04-11t154614-432.jpg

KAMI ÇALIŞANLARINA ZAM YAĞMURU

700 bin kamu çalışanın dört gözle beklediği maaş zammı görüşmelerinde işçi ve işveren tarafı, ikramiyenin de aralarında olduğu konu başlıklarında mutabık kalırken taban ücret ve yüzdelik zam konusundaki pazarlıklarını ise sürdürüyor.

ghhghggh-19.jpg

Karayolları, Demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri, Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler ve hastanelerin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç devam ediyor.

MİLYONLARIN BEKLEDİĞİ TEKLİF BELLİ OLDU

Yapılan görüşmelerde işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ heyetleri ile işvereni temsil eden Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) yetkilileri pazarlıkta önemli bir yol ilerledi.

hjhjhjj-001.jpg

YÜZDE 45 ZAM TALEBİ

Görüşmelerde, işçileri temsil eden TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ'in belirlediği ortak taleplerde "aylık brüt taban ücretin 15 bin liraya yükseltilmesi, bunun yapılmasının ardından bütün ücretlere yüzde 15 refah payı ilave edilmesi" yer alıyor. Taban ücret artışı ve refah payının eklenmesinden sonra ise birinci altı ay için yüzde 45, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylar için yüzde 5'er zam ve enflasyon farkı isteniyor.

İkramiyenin de aralarında olduğu konu başlıklarında mutabık kalan tarafların, taban ücret ve yüzdelik zam konusundaki pazarlığı ise sürüyor. İşçi tarafının aylık brüt taban ücretin 15 bin liraya yükseltilmesi konusundaki ısrarı devam ederken TÜHİS'in ilk teklifi 11 bin 500 lira düzeyinde oldu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN