Konut satışlarını patlatacak gelişme! Bakanlıkla görüşmeler yapıldı: Ev fiyatları bu formülle yüzde 40 düşebilir

Konut satışlarını patlatacak gelişme! Bakanlıkla görüşmeler yapıldı: Ev fiyatları bu formülle yüzde 40 düşebilir

Ev fiyatlarındaki fahiş artışlar nedeniyle konut alımı ciddi oranda durağanlaştı. Bu kapsamda konut alımlarında hareketliliği sağlamak için bakanlıkla bazı görüşmeler yapıldı. Ev fiyatları söz konusu bu formülle yüzde 40 düşebilir. İşte konuya ilişkin detaylar…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri kapsamında geçen her ay konut alımı bir önceki aya oranla düşüş gösteriyor. Özellikle de büyük şehirlerde konut satışları yok denecek kadar az olmaya başladı. Bu konu kapsamında yeni bir modelden söz eden KONUTDER Başkanı Ramazan Kumova, konut fiyatlarını düşürecek ve satışları artıracak bir yöntemden söz etti.

KONUT SATIŞLARI YÜZDE 20,6 GERİLEDİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Söz konusu verilerden sonra konut satış sayısı Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 20,6 gerileme gösterdi ve 93 bin 514’e düştü.

Bu düşüşe rağmen konut fiyatları hala vatandaşın cebini yakıyor. Bu kapsamda Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör, KONUTDER Başkanı Ramadan Kumova ile görüşmesini aktardı.

yeni-proje-1.jpg

“KONUTTE FİYAT YÜZDE 40 DÜŞER”

KONUTDER Başkanı Ramadan Kumova, dünyada yüzde 15 olarak kayıtlara geçen arsa maliyet payının türkiye'de yüzde 50’ye ulaştığını açıkladı. Kumova, "Türkiye'de bu oran yüzde 15'e çekilirse, konutta fiyat yüzde 40 düşer" dedi. Bunun yanı sıra konuttaki en büyük maliyet kaleminin arsa olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Arsa maliyeti Türkiye'de bütün dünyadaki örneklerine göre çok pahalı. Hamburg'ta yüzde 8, Nişantaşı gibi yerde yüzde 25. Dünya ortalaması yüzde 15. Türkiye'de ise yüzde 50 ve üstü. Arsa nedeniyle ürettiğimiz her konut için maliyeti önce ikiyle çarpıyoruz. Arsa maliyetlerinin dünyada olduğu gibi yüzde 15'lere çekilmesi halinde konut fiyatları yaklaşık olarak yüzde 40 geriler. Örneğin; yüzde 50 kat karşılığı olan bir projede, konutun metrekaresi 65 bin liraysa arsa maliyeti yüzde 15'lere düştüğünde aynı konutu 38 bin lira metrekare fiyatıyla satabilirsiniz.”

yeni-proje-2.jpg

BAKANLIKLA GÖRÜŞMELER SAĞLANDI

Kumova, arsa maliyetlerinin ucuz lamadan konuta erişim konusunda sıkıntı yaşanacağına ifade ederek, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile de geçtiğimiz aylarda görüştüklerini açıkladı. Kumova, "Arsaların özel sektör-kamu işbirliği ile üretilmesinin daha doğru bir model olacağını, arsa maliyetinin düşmesi halinde konut fiyatlarının yüzde 40 ucuzlayacağını anlattık" dedi.

Hemen hemen herkesin beyaz yakalıların dahi konuta ulaşmakta sıkıntılar yaşadığını ifade eden Kumova, "Türkiye'de ağırlıklı olarak sosyal konut projeleri konuşuluyor. Ama artık orta segmentte de sıkıntı yaşamaya başladık. Gelinen noktada herkes bir alt segmente geçiyor" diye konuştu.

yeni-proje-3.jpg

“İKİNCİ ELLER BİTMEK ÜZERE”

Kumova, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamalara şöyle devam etti:

"2014-2018'de yüzde 8.5'e düştü. Mart 2023 itibarıyla yüzde 4.6'ya geriledi. Bizde proje finansmanı çok az. Yüklendiğimiz yer satıştır. Bu yıl satışlarımız yüzde 20 geriledi ve 2024'ün 2023'ten parlak olmayacağını düşünüyoruz. Satışın olmadığı yerde arz da geriye gidecektir. Çünkü biz ancak sattığımızdan elde ettiğimiz ciroyla yeni proje üretebiliriz. Ayrıca projeden satış yaptığımız konutu 36 ay sonra teslim ediyoruz. Bu arada artan maliyetlere de katlanıyoruz. Türkiye'deki ev sahipliği oranı yüzde 56.7. Ev sahiplik oranını muhakkak arttırmalıyız, bunun için arsa maliyetlerini uygun koşullara getirmeliyiz. Ayrıca faizler de tek haneli olmalı. 2024'te arzın azalacağı kesin. Çok fazla stok kalmadı. 150-200 bin konut stoğu var, ikinci eller bitmek üzere. Her yıl 750 bin yeni konut ihtiyacı oluşuyor."

yeni-proje-4.jpg

SATIŞLARDA YARI YARIYA DÜŞÜŞ VAR

2018 yılında 700 bin adet birinci el konut satışı yapıldığını bu rakamın 2023 yılında ise 350 bin civarında olacağını ifade eden Kumova, "Birinci elde yarı yarıya düşüş var. Birinci elin yerini ikinci el aldı. 2012-2017 yılları arasında Türkiye'de 5 milyon adet ev satılmış. 2018-2022 arasında 3 milyon satılmış. Yüzde 40 eksideyiz. 2024'te arzda sıkıntı yaşanabilir. Konut fiyatlarının baskılanacağını düşünüyorum" sözlerine yer verdi.

Konutta maliyetlerdeki artışın göz ardı edildiğini belirten Kumova, "Fiyatlar arttı evet doğru ama maliyetler de arttı. 2017'den bu yana baktığımızda maliyet endeksi 903'e gelmiş. Konut fiyat endeksi 1010'a gelmiş. 9-10 katlık bir artış var. Konut üreticileri olarak bu algıyı yönetmek zorundayız" dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN