Kredi istemeyen BES'e başvuracak! Kısmi ödeme 1 Temmuz'da başlıyor

Kredi istemeyen BES'e başvuracak! Kısmi ödeme 1 Temmuz'da başlıyor

1 Temmuz itibarıyla Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yeni bir dönem başlıyor. Bu yeni düzenleme ile BES’e katılanlar, kredi kullanmadan nakit ihtiyaçlarını karşılamak için birikimlerinden kısmi ödeme yapabilecekler.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) katılımcılara yeni avantajlar sunan kısmi ödeme dönemi, 1 Temmuz itibarıyla resmen başlıyor. Bu yeni düzenleme ile katılımcılar, BES hesaplarında biriken devlet katkısı da dahil olmak üzere, birikimlerinin belirli bir kısmını evlilik, konut alımı ve doğal afet durumlarında çekebilecekler. Böylece, hayatın önemli aşamalarında karşılaşılan nakit ihtiyaçlarına çözüm bulunurken, BES’ten tamamen çıkmadan tasarruflarına devam edebilecekler.

YENİ DÜZENLEME İLE GELEN AVANTAJLAR

Yeni düzenleme, SGK Başuzmanı İsa Karakaş’ın yaptığı analiz ve açıklamalarıyla birlikte birçok avantajın beraberinde geldiği görülüyor. Katılımcılar, kısmi çekiş hakkı, temlik hakkı, yüzde 25 yerine yüzde 30 oranında devlet katkısı, 45 yaş üstü kişilerin otomatik katılım sistemine dahil olma hakkı ve toplu katkı payı ödemesi yapan katılımcılara yıllara sari devlet katkısı verilmesi gibi haklardan yararlanabilecekler.

KISMİ ÖDEME HAKKI VE ŞARTLARI

BES yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle, evlilik, konut alımı, eğitim ve olağanüstü hallerde sistemden kısmi ödeme yapılmasına izin verildi. Kısmi ödeme hakkını kullanmak isteyen bir katılımcının, en az 5 yıl boyunca sistemde kalmış ve bu süre içinde aylık brüt asgari ücret tutarının en az 5 katı kadar katkı payı ödemiş olması gerekiyor. Bu şartları sağlayan katılımcılar, birikimlerinin yüzde 50’sine kadar olan kısmını çekme hakkına sahip olacaklar.

Katılımcılar, kısmi ödeme tarihinden itibaren 3 yıl içinde emeklilik, vefat veya maluliyet halleri hariç, sistemden çıkmayacaklarına dair taahhüt vermek zorundalar. Bu kapsamda yapılacak başvurularda ise bu süre 4 yıl olarak uygulanacak.

DOĞAL AFET DURUMUNDA KISMİ ÖDEME

Genel hayata etkili afet ilan edilen bölgelerde, afetten zarar gören katılımcılar, doğal afetin meydana geldiği tarihi takip eden 6 ay içinde kısmi ödeme başvurusunda bulunabilecekler. Bu durumda katılımcılar, afetin meydana geldiği tarihten önceki en son hesaplanan birikim tutarlarının yüzde 50’sine kadar olan kısmını çekebilecekler.

EVLİLİK VE KONUT ALIMI DURUMUNDA KISMİ ÖDEME

En az 5 yıl sistemde kalmış bir sözleşmesi bulunan katılımcılar, evlilik veya konut alımı durumlarında kısmi ödeme başvurusunda bulunabilecekler. Bu hak, her katılımcı için bir defaya mahsus kullanılabilecek. Konut alımı için başvuruda bulunan katılımcılar, başvuru tarihinden 2 ay öncesine kadar veya kısmi ödeme tarihinden itibaren 2 ay içinde alınan konutun en az yüzde 50 sahiplik payını gösteren tapu belgesini ibraz etmek zorundalar. Evlilik için başvuruda bulunan katılımcılar ise, başvuru tarihinden önceki iki ay içinde veya kısmi ödeme tarihinden itibaren 2 ay içinde evlilik belgesini ibraz etmeleri gerekecek.

EĞİTİM İÇİN KISMİ ÖDEME

En az 5 yıl sistemde kalmış bir sözleşmesi bulunan ve başvuru tarihinde 21 yaşını aşmamış olan katılımcılar, Türkiye’de faaliyet gösteren üniversitelerin herhangi bir örgün eğitim lisans programına kayıtlı olmaları halinde, eğitim için kısmi ödeme başvurusunda bulunabilecekler. Bu hak, katılımcı bazında bir defaya mahsus kullanılabilecek.

BAŞVURU SÜRECİ

Kısmi ödeme başvurusunda bulunmak isteyen katılımcılar, BES şirketlerinin internet sayfalarında yer alan “Kısmi Ödeme Talep Formu ve Taahhütname” ile başvurularını yapabilecekler. Öngörülen şartların sağlanması halinde, BES şirketi ödemeyi gerçekleştirecek.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN