Kurbanlık fiyatlarında akılalmaz zam! 15 bin TL'den 100 bin TL'ye hızlı çıkış

Kurbanlık fiyatlarında akılalmaz zam! 15 bin TL'den 100 bin TL'ye hızlı çıkış

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Kurban Bayramı öncesinde fiyat araştırmasını kamuoyu ile paylaştı. Akay, iki yılda gelen zamma dikkat çekerek, "2022'de 15 bin lira olan büyükbaş hayvan fiyatı bu yıl 100 bin lirayı aştı. Kurbanlık hayvan fiyatları 2 yılda yüzde 566 oranında arttı" dedi.

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay’ın yaptığı çalışma, Türkiye'deki hayvancılık sektöründe yaşanan derin krizi gözler önüne serdi. Akay’ın Ulusal Et Konseyi ve Türkiye Ziraat Odalarından derlediği verilere göre, karkas et fiyatları son 6 yılda yüzde 1038 oranında artarak 10 katına çıktı. Kurbanlık hayvan fiyatları ise aynı dönemde yüzde 566 oranında arttı.

Akay, yaptığı açıklamada, iktidarın ithalat temelli tarım politikalarının büyük bir çöküşe yol açtığını belirterek, "Kasaplarda satılan karkas etin fiyatı 2018 yılında kilogram başına 29 lirayken, 2024 Haziran ayında 328 liraya yükseldi. Bu da karkas ete son 6 yılda yüzde 1038 oranında zam yapıldığını gösteriyor. AK Parti, vatandaşın sofrasından çalmış durumda" ifadelerini kullandı.

YEM FİYATLARI VE MALİYETLER ET FİYATLARINI UÇURDU

CHP’li Akay, yem fiyatlarındaki artış ve yetiştiricilerin maliyetlerinin artmasının, çiftçileri süt hayvanlarını kesime göndermeye zorladığını belirtti. "Bu durum, ülkemizdeki canlı hayvan varlığının azalmasına ve et fiyatlarının artmasına neden oldu. Hayvan ithalatı ise hayvancılık sektöründe kara bir delik açtı, sorunlara çözüm olmadı" dedi.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi verilerine atıfta bulunan Akay, 2018 yılında kilogramı 29 lira olan karkas etin fiyatının, Haziran 2024 itibarıyla 328 liraya yükseldiğini kaydetti. Bu, karkas et fiyatının 6 yılda yüzde 1038 oranında artması anlamına geliyor.

KURBANLIK FİYATLARI ÜÇ HANELİ RAKAMLARI GÖRDÜ

Duvar'da yer alan habere göre; yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde hayvancılık sektöründe büyüyen kriz, kurbanlık fiyatlarının da fahiş rakamlara ulaşmasına neden oldu. Akay, "Türkiye Ziraat Odalarından derlediğimiz verilere göre, 2022 yılında ortalama 15 bin lira olan büyükbaş hayvan fiyatı bu yıl 100 bin lirayı aşmış durumda. Sadece 2 yılda kurbanlık hayvan fiyatlarına yüzde 566 oranında zam geldi. Bu durum, vatandaşların dini vecibelerini yerine getirmelerini dahi zorlaştırıyor. Kırmızı eti bayramdan bayrama gören vatandaş, bu yıl onu dahi göremeyecek" şeklinde konuştu.

HAYVANCILIKTA ACİL REFORM İHTİYACI

Akay, Türkiye'nin hayvancılık politikalarında acil ve kapsamlı reformlara ihtiyacı olduğunu vurguladı. "Mevcut ithalat politikaları sürdürülebilir değil. Yerli üreticiyi destekleyen, yem fiyatlarını dengeleyen ve uzun vadeli çözüm odaklı stratejiler geliştirilmelidir. Aksi takdirde, et ve kurbanlık fiyatlarındaki bu astronomik artışlar devam edecek ve vatandaşın sofrasındaki et eksikliği daha da derinleşecektir" dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN