Maaş zamları bir ay önce açıklandı! Memur ve emekli zammı ne olacak? Ünlü ekonomist hesapladı

Maaş zamları bir ay önce açıklandı! Memur ve emekli zammı ne olacak? Ünlü ekonomist hesapladı

Ocak ayında yapılan zam oranlarının ardından gözler bu kez de ikinci zamları çevrildi. Memur ve emekli zamları için hesaplamalar yapılmaya devam ediyor. Ünlü ekonomisi tek tek hesapladı Temmuz zam oranlarını herkese açıkladı. İşte tüm detaylar…

Temmuz ayında yapılacak zamlar zamlar için herkes heyecanlı bekleyişini sürdürüyor. Yılın ilk 4 aylık enflasyon farkı %18,72 olarak belirlenirken Mayıs ve Haziran aylarının enflasyon rakamlarının netleşmesi ile birlikte SSK, Bağ-Kur, memur ve memur emeklilerinin alacağı zam oranları da belli olacak. 3 Haziran Pazartesi günü tweet tarafının açıklanacak mayıs ayı enflasyon rakamları ile birlikte maaş oranları da nettik kazanacak. 6 aylık zam farkının belirlenmesi ile birlikte Temmuz ayında yapılacak zam oranları da belli olacak. Peki, en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte tüm detaylar…

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Temmuz ayında yapılacak zam oranları ve emekli maaşları hakkında Milliyet’e açıklamada bulunan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, “Emekli maaşlarının belli olmasına son iki veri kaldı. Mayıs ayı enflasyonu 3 Haziran itibarıyla açıklanacak, haziran ayı enflasyonu ise 3 Temmuz itibarıyla açıklanacak. Böylelikle emekli, memur ve memur emeklisinin maaşı belli olacak” dedi.

para-odeme.jpg

6 AYLIK ENFLASYON RAKAMLARI NE KADAR OLACAK?

İlk 4 aylık enflasyon farkının %18.72 olduğunu işaret eden Bayram, Mayıs ve Haziran aylarının ortalamasının %3 civarında gelmesi durumunda ilk 6 aylık enflasyon rakamının %25 seviyesinde olacağını söyledi. Bayram, yıllık bazda Mayıs ayında enflasyon %75 civarında yer alırken Merkez Bankası'nın öngörüleri çerçevesinde rakamların netleşeceğini belirtti

para-hesap.jpg

REFAH PAYI VERİLECEK Mİ?

Önceki süreçlerde refah Payı artışı yapıldığına dikkat çeken Muhammet Bayram, Enflasyonun yüksek seyrettiği bir dönem içerisinde olduğumuza dikkat çekerek cumhurbaşkanının da bu durumun farkında olduğunu aktardı. Yüksek enflasyon ortamında bugüne kadar refah payı artışı yapıldığına dikkat çeken uzman isim, bu dönemde sıkı bir para ve maliye politikası uygulandığını belirterek refah payı artışının kısmi olarak yapılabileceğini söyledi.

Muhammet Bayram, “ Önceki dönemde enflasyon farkı yüzde 37 seviyelerindeydi. Yüzde 12’lik refah payı artışı ile yüzde 49 oranında zam yapılmıştı. Bu dönemde de ilk 6 ayın enflasyon farkının yüzde 25 civarında gelmesi bekleniyor. Buna 5 puanlık refah payı artışı ile birlikte maaşlara yüzde 30 oranında zam yapılmasını bekliyorum.” şeklinde konuştu.

para-paraa.jpg

ZAM ORANLARI EŞİTLENECEK Mİ?

SSK, Bağ-Kur emeklisine direkt enflasyon farkı alacağını belirten uzman isim, memur ve memur emeklisinin enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı aldığını vurguladı. Sene başı ile ara dönem arasında 5 puanlık Toplu sözleşme farkı oluştuğunu söyleyen Bayram, Bu nedenle SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin %25 memur emeklilerinin %20 oranında zam farkı alacağını söyledi.

Bu süreç içerisinde zamların eşitleneceğini dile getiren Bayram, memur emeklilerinin %25 zam farkı alabileceğini aktardı. Bayram, her iki grubunda 5 puanlık refah payı artışı ile birlikte %30 oranında zam alabileceğine değindi.

para-almak1.jpg

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞ NE KADAR OLACAK?

En düşük emekli maaşının 10.000 TL seviyesinde yer aldığını aktaran uzman isim, bu rakamın bir hayli düşük bir seviyede olduğunu söyledi. En düşük emekli maaşına %30'dan daha fazla zam yapılacağını dile getiren Bayram, “Benim tahminim en düşük emekli maaşına yüzde 50 zam yapılarak 15 bin TL seviyesinde belirlenmesidir. EYT ile birlikte emeklilik sisteminin dengesi bozuldu. Normalde 1 çalışanın 3 emekliyi finanse etmesi gerekirken, 1 çalışan 1.5 emekliyi finanse ediyor. Bu Hazineye ciddi bir yüktür. Devletimiz her zaman emeklilere enflasyondan daha fazla artış yaptı.” dedi.

Yıl sonu itibariyle emeklilere refah payı artışı olmayacağını aktaran uzman isim ara dönemde emeklilere refah Payı artışı yapılacağını söyledi. Muhammet Bayram, 10.000 TL olan en düşük emekli maaşının 15.000 TL'ye yükseltilmesi durumunda 17.000 TL olan asgari ücretinde aradaki makas farkının kapanacağını aktardı. Bayram, “Bütün kök maaşlar en düşük emekli maaşına sabitlenirse bundan sonra kök maaş üzerinden oran alacaklar.” şeklinde konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN