Memur ve emekli zam oranları değişti! Yeni rakamlar 3 Kasımda belli olacak

Memur ve emekli zam oranları değişti! Yeni rakamlar 3 Kasımda belli olacak

Emekli ve memurların beklediği Ocak zammı rakamları değişmeye devam ediyor. Ocak ayında memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranları enflasyon rakamlarının açıklanması ile belli olacak. Merkez Bankası enflasyon beklentisinin yüzde 65.2 olduğunu açıklarken yeni rakamlarda tartışılmaya devam ediyor. İşte merak edilen konu hakkındaki detaylar…

Ekonomide yaşanan kötü gidişat ve enflasyon rakamlarındaki yükseliş vatandaşları zor durumda bırakırken yeni zam oranları da tartışılmaya devam ediyor. Milyonlarca çalışan ve emekli Ocak ayında yapılacak zamlar hakkındaki açıklamaları yakından takip ediyor. Merkez Bankası’ndan gelen açıklamalar doğrultusunda Ocak zammı oranları değişmeye devam ediyor. Sabah Gazetesi’nden Mete Dirice’nin haberine göre, emekli ve memurların dört gözle beklediği zam oranları için sayılı günler kaldı. TÜFE oranlarının açıklanması ile memur, işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine yapılacak zamlar da netleşecek. Memurlar ve emekliler enflasyon farkı ile birlikte toplu sözleşme zammı da alacak. Kasım ayının ilk haftası ve yılın ikinci yarısında 4. enflasyon rakamları belli olacak. Bu doğrultuda emekli ve memur maaşları için 4 aylık fark açıklanacak. 2023 yılında yapılacak olan zamlar 6 aylık enflasyon rakamları sonrasında belirlenecek. Yıl içerisinde 2 kez yapılan zamlar birçok kişinin dikkatinde yer alırken yeni yılın ilk ayında ne kadar zam yapılacağı da tartışılmaya devam ediyor.

KASIMDA BELLİ OLACAK

Memur ve memur emeklileri için Temmuz ayında yüzde 7 oranında toplu sözleşme zammı yapıldı. Ocak ayında ise bu rakam yüzde 8 olarak maaşlara yansıyacak. 2022 Eylül ayı ilk enflasyon rakamları belli oldu. Bu doğrultuda yıllık yüzde 83.45 aylık ise yüzde 3.08 olarak enflasyon rakamları açıklandı. Memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranları ise TÜFE endeksi doğrultusunda yapılmaktadır. TÜFE endeksi Eylül ayı içerisinde 1.046,89 olarak kayıtlara geçti. Bu değişimin 3 aylık enflasyon oranının yüzde 7.05 olarak gerçekleşmesini sağladı. Bu rakamlar neticesinde SSK ve Bağ-Kur'lular için aylık zam oranı netleşti.

Memur zam oranları belli oldu

Kasım ayına yaklaşırken yeni enflasyon rakamları da merak ediliyor.3 Kasım Perşembe günü Ekim ayı enflasyon rakamları TÜİK tarafından açık olacak. Bu doğrultuda emekli ve memur maaşları için 4 aylık zam oranları belli olacak. Ekim Kasım ve Aralık enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte 6 aylık zam oranları da kesinleşmiş olacak. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2022 4. Enflasyon Raporu sunumunu gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen sunum doğrultusunda yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 65.2 olarak beklendiği söylendi. Bu doğrultuda yıl sonu enflasyon rakamının 6 aylık süreç içerisinde yüzde 16.05 olacağı düşünüyor.

Öne Çıkanlar
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN