Memurlara yeni zam kapısı aralandı! 1 değil 2 değil tam 5000 TL zam yolda: Gözler o tarihte

Memurlara yeni zam kapısı aralandı! 1 değil 2 değil tam 5000 TL zam yolda: Gözler o tarihte

Emekliler, memurlar, memur emeklileri ve asgari ücretle çalışanlar için önemli bir haber! Temmuz ayı zammıyla ilgili detaylar yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Gözlemlediğimiz kadarıyla, emekli maaşlarına ciddi bir artış, memurlara ise sabit bir zam uygulanması bekleniyor. Ayrıca, asgari ücretin de büyük oranda yükselmesi gündemde. Temmuz ayındaki zam oranlarını öğrenmek için sabırsızlanan vatandaşlar için işte son gelişmeler...

Dikkat! Emekliler, memurlar, memur emeklileri ve asgari ücretle çalışanlar için müjdeli haberler geliyor. Temmuz ayına doğru yaklaşırken, emekli ve memur maaşlarında rekor artışlar planlanıyor. Enflasyon farkı, refah payı ve seyyanen artışlarla birlikte yeni zam hesaplamaları yapılıyor.

Emekli ve memur maaşlarına yönelik 3'lü zam formülü detayları da netleşmeye başladı. Aynı zamanda düşük maaş alan memurlar için 22 bin TL düzeyine çekilme hedefleniyor. Diğer maaş grupları için ise Temmuz zammı ve refah payı artışı için ayarlama yapılması bekleniyor. İşte Temmuz ayında emekli ve memur maaşlarının tahmini tutarları...

Temmuz zammını heyecanla bekleyen emekliler ve memurlar için yeni enflasyon oranlarıyla birlikte hesaplamalar şekilleniyor. Memur ve emekliye 3'lü zam formülü geliştirildi. Peki, kim ne kadar zam alacak? İşte 6 aylık enflasyon farkıyla tahmini maaş tablosu...

REFAH PAYI EKLENECEK

ödeme

Ekonomi yönetimindeki değişikliklerle birlikte, Ekim ayında 2024 bütçesi için hazırlıklar tamamlanacak ve Orta Vadeli Program'ın yol haritası çizilecek. Öncelikli gündem maddeleri arasında enflasyonun ve cari açığın düşürülmesi yer alacak. Yatırımlar hız kazanacak, ekonomi kapsayıcı büyümeyle ilerlemeye devam edecek.

Temmuz ayında yapılacak ek zamla birlikte tüm kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge uygulaması da genişletilecek. Bu düzenlemeden 470 binden fazla memur yararlanacak. Bu düzenlemeyle 25 yıl çalışan bir memurun aylığına yaklaşık olarak 2115 lira eklenirken, ikramiyede de 53 bin liraya varan bir artış olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 7500 lira üzerinde emekli aylığı alan 6 milyon emekliye refah payı eklemek için çalışmalarını tamamlıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için taban maaşından itibaren kademeli zam oranları uygulanacak. Daha düşük maaş alan emeklilere daha yüksek zam oranları verilecek.

Son zamanlarda Erdoğan'ın en düşük emekli maaşı ve bayram ikramiyesi konularında müjde vermesiyle birlikte, yeni rakamlar ve artışlar üzerinde çeşitli tartışmalar yapılmaktadır. Bayram ikramiyesi için 2.500 TL ile 3.000 TL arasında bir artış beklenmektedir. Mart, Nisan ve Mayıs ayları sonuna kadar başvuran tüm EYT'liler de bayram ikramiyesinden faydalanabilecektir.

EMEKLİLERE KADEMELİ ZAM

ikramiye

En düşük emekli maaşı için ise 10.000 TL gibi bir rakam gündeme gelmiş olup, emekli maaşlarına kademeli bir zam formülü üzerinde çalışılmaktadır. Temmuz döneminde 6 aylık enflasyon oranına ek olarak refah payıyla yeni maaşlar belirlenecektir. Bu düzenlemede, daha düşük maaş alanlara daha yüksek oranda zam yapılması planlanmaktadır. Yüksek maaş alanlar ise kayıplar yaşamayacaklardır.

Sadece orana dayalı maaş belirlemek, alt ve üst gelir grupları arasında giderek açılan bir makasa işaret etmektedir. Bu nedenle, milli gelirin daha eşit bir şekilde tabana yayılması amacıyla sosyal devlet anlayışı çerçevesinde bir düzenleme yapılması planlanmaktadır.

Emekli zammı kademeli olarak belirlenecektir:

10.000 TL ile 15.000 TL arası maaşlar için yüzde 45 artış,

15.000 TL ile 20.000 TL arası maaşlar için yüzde 40 artış,

20.000 TL üzeri maaşlar için ise yüzde 35 artış öngörülmektedir.

Örneğin, 10.000 TL maaş alan bir emeklinin maaşı 4.000 TL artacakken, 20.000 TL maaş alan bir emeklinin maaşı yüzde 35 artışla 7.000 TL artacaktır. Detaylar, yeni hükümetin kurulmasının ardından netleşecektir.

Ayrıca, emekli bayram ikramiyesi de yükselecektir. Ramazan Bayramı öncesinde 1.100 TL olan bayram ikramiyesi yüzde 82 artışla 2.000 TL'ye çıkarılmıştır. Mart ayında emeklilik başvurusu yapan ve maaşı bağlanan EYT'liler dahil olmak üzere 15 milyondan fazla emekliye bu tutar ödenmiştir.

Maaş bağlama işlemi henüz tamamlanmamış olan EYT'lilerin hak kaybı olmayacaktır. Bu tutar, işlemler tamamlandıktan sonra hesaplarına yatırılacaktır. Bayram ikramiyesinin 2.500 TL ile 3.000 TL aralığına çıkması beklenmektedir. Bu durumda, bayram ikramiyesine yüzde 50 zam yapılmış olacak ve 2023 yılı içindeki zam oranı yaklaşık yüzde 173 olacak.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN