Merkez Bankası, BDDK, SPK... Şimşek ile ekonomi bürokrasisi sil baştan

Merkez Bankası, BDDK, SPK... Şimşek ile ekonomi bürokrasisi sil baştan

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in 'rasyonel zemine dönüş' mesajı Albayrak ve Nebati döneminin 'irrasyonel' ekonomi ile yönetildiği olarak yorumlanırken gözler kilit kurumların hangi isimlere emanet edileceğine çevrildi. Merkez Bankası, BDDK, SPK'nın başına Şimşek'in politikasıyla uyumlu isimlerin getirilmesi bekleniyor.

Seçim belirsizliğinin ardından atılacak yeni politikalara çevrilirken ekonomi yönetiminde yeni dönem Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini Nureddin Nebati'den devralan yeni Bakan Mehmet Şimşek ile resmen başladı. Şimşek'in törende verdiği "rasyonel zemine dönüşten başka çare yok" mesajı birçok ekonomist tarafından olumlu karşılanırken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz indirme konusunda ısrarcılığı karşısında tutumu merak konusu.

Ekonomim'den Mehmet Kaya'nın haberine göre, Mehmet Şimşek’in ekonomi politikasında değişiklik olacağı şeklinde yorumlanan açıklamaları, Merkez Bankası ve Hazine-Maliye’nin üst düzeyinde yeni isimler görülebileceğine işaret ediyor. Buna bağlı olarak SPK ve BDDK’nın yönetimleri de mercek altında. Yeni bakanların önemli bir kısmının genel müdürlük seviyesinde değişiklik yapmak isteyeceği vurgulanıyor.

MERKEZ BANKASI'NA HAFİZE GAYE ERKAN

Merkez Bankası Başkanlığı'na ilişkin, Mehmet Şimşek ile uyumlu bir politikayı benimseyebilecek kişiler üzerinde duruluyor. Diğer yandan, bu görevde bulunan Şahap Kavcıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çok uyumlu bir çalışma göstermişti. Buna karşılık, kamuoyunda yoğun biçimde aralarında eski banka genel müdürlerinin de olduğu bir dizi isim dile getiriliyor. Bunlar arasında en öne çıkan ise Hafize Gaye Erkan oldu.

Diğer tarafta, ekonominin finans ayağının yöneticileri olan BDDK ve SPK’da da değişiklikler olabileceği kaydedildi. BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben’in 2015’ten itibaren fasılalı da olsa BDDK’da görev yaptığını hatırlatılarak, kendisinin de değişiklik isteyebileceği vurgulanıyor. Akben’in yerine gelecek isimler arasında İkinci Başkan Yakup Asarkaya ve Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Taha Çakmak’ın adı geçiyor.

FİNANS, YATIRIM VE TEKNOLOJİ OFİSLERİNDE DE DEĞİŞİM

Bakanlarda yapılan değişikliğin ardından Cumhurbaşkanı’nın yakın çalışma arkadaşları nitelikli ofis ve başkanlıklarda da bir dizi değişiklik beklendiği kaydedildi. Danışma nitelikli finans, yatırım, teknoloji ofisleri ile özellikle düzenlemelerde zaman zaman etkili olabilen Ekonomi Politikaları Kurulu, Strateji ve Bütçe Başkanlığı gibi yarı idari görev yapan birimlerde “kan tazeleme” nitelikli değişiklikler bekleniyor.

Strateji ve Bütçe Başkanlığında Başkan İbrahim Şenel’in devam etmesinin beklendiği diğer yandan SGK Başkanı Kürşad Arat’ın da adının geçtiği kaydedildi. Sosyal Politikalar Kurulu, Vedat Işıkhan’ın Bakan olması nedeniyle boşalmıştı. Buraya atama yapılacak. Görevden alınacak üst düzey bürokratlardan birinin bu göreve getirilebileceği kaydediliyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (6)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
6 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN