Milyonlarca sürücüyü ilgilendiriyor: Trafik sigortasında yeni dönem

Milyonlarca sürücüyü ilgilendiriyor: Trafik sigortasında yeni dönem

Zorunlu Trafik Sigortası'nda hasarsızlık indirimi ve hasar sonrası prim artırım oranlarında yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı. 1 Mayıs’ta başlayacak yeni döneme göre İstanbul’da hasarlı sürücülerin trafik primleri 17 bin 598 liraya çıkacak, hasarsız sürücülerin fiyatı da 2 bin 933 liraya düşecek

Trafik sigortasında yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlandı. 26 milyon araç sahibinin ödeyeceği primler değişirken, yeni hasar basamak sistemi de uygulamaya girecek.

26 MİLYON ARAÇ SAHİBİNİ İLGİENDİRİYOR

Hürriyet'ten Noyan Doğan yazısında, trafik sigortasında önemli değişiklikler içeren yeni düzenlemeyi aktardı. Doğan, “Mayıs ayı başı itibarıyla uygulamaya girecek yeni düzenleme ile hem 26 milyon araç sahibinin mayıs başında trafik sigortasına ödeyeceği prim değişecek hem yeni hasar basamak sistemi uygulaması başlayacak. Düzenleme yayınlandıktan sonra dikkat ettim, kamuoyuna yanlış aksettirildi. Öyle ki, yeni dönemde trafik sigortasının fiyatında yüzde 2 indirim uygulanacakmış gibi bir hava yansıtıldı. İşin doğrusunu ben size anlatayım. Hatta trafik sigortasında yeni dönem kimi, nasıl etkileyecek; madde madde sıralayayım” şeklinde not düştü.

TRAFİK SİGORTASI PRİMİNE HER AY YÜZDE 2 ARTIŞ

Trafik sigortası primindeki artışları anlatan Doğan, “Bugüne kadar sigorta şirketlerinin trafik sigortası primlerini her ay, bir önceki aya göre yüzde 4.75 artırma hakkı bulunuyordu. 1 Mayıs’tan itibaren bu oran yüzde 2’ye düşürüldü. Bu da sene sonuna kadar trafik sigortası priminde yüzde 16’lık bir artışa tekabül ediyor. Bunun üzerine, 1 Mayıs’ta, sigorta şirketlerine, nisan ayındaki trafik sigortası primlerinde bir kereliğine olmak üzere yüzde 5 artış yapma hakkı tanındı. Yani, mayıs ayında yüzde 5 artı, yüzde 2 olmak üzere yüzde 7’lik artış olacak. Haziran ayından itibaren ise, trafik sigortası primine her ay yüzde 2 artış yansıtılacak” dedi.

YÜZDE 27’Yİ BULACAK ARTIŞ

Doğan, özel ve tüzel araçlarda uygulanacak sistemi açıklayarak, “Hatırlayın, geçen yılın ağustos ayında trafik sigortasında yapılan değişiklikle ilk kez kullanım türüne göre de özel-tüzel araç aracı ayrımına gidildi ve buna göre de prim artırım oranları belirlendi. Eğer aracınız şirket üzerine kayıtlıysa trafik sigortasına daha yüksek prim ödüyorsunuz; şahıs adına kayıtlıysa herhangi bir ekstra artırım uygulanmıyor. Bu uygulama devam ediyor ve bundan sonra da devam edecek. Otomobiller için söyleyeyim; araç, şahıs adına kayıtlıysa herhangi bir artırım olmayacak, ancak şirket adına kayıtlıysa, trafik priminizin üzerine yüzde 20 daha eklenecek. Şirket adına kayıtlı kamyonetler yüzde 20, motosikletler yüzde 25, minibüsler yüzde 2.50, kamyonlar yüzde 5, otobüsler yüzde 5 daha fazla prim ödeyecek.

Bu durumda mayıs ayında bir kereliğine yüzde 5 artış yapılacak, üzerine aylık yüzde 2 artış eklenecek, bir de araç şirket üzerine kayıtlıysa yüzde 20 daha eklenip; toplam artış yüzde 27’yi bulacak. Bu tabii otomobiller için geçerli” ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN