O rakamları unutturacak iddia geldi! Vergi Uzmanı Bayram açıkladı... Rakamlar gerçekçi değil diyerek büyük zam bekleyenlere kötü haberi duyurdu... İşte 2023'de asgari ücrete yapılacak zam

O rakamları unutturacak iddia geldi! Vergi Uzmanı Bayram açıkladı... Rakamlar gerçekçi değil diyerek büyük zam bekleyenlere kötü haberi duyurdu... İşte 2023'de asgari ücrete yapılacak zam

Asgari ücretle ilgili yeni haberler. Vatandaşlar 9-10 bin liradan bahsederken, konuyla ilgili canlı yayında açıklama yapan vergi uzmanı Muhammet Bayram, bu rakamların enflasyon hesaplarında gerçeği yansıtmadığını açıklayarak zammın ne kadar olabileceğine değindi. 2023 asgari ücret zammı ne kadar olacak? Sorusu ise pek çok kişi tarafından merak içerisinde araştırılmaya başlanmış durumda. Bu sorunun cevaplarına ve konu hakkında daha fazla detaya haberimizden göz atabilirsiniz…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayı enflasyon göstergelerini açıkladı. Dolayısıyla geçen ay enflasyon yüzde 3,5 artarken, yıllık enflasyon yüzde 85,51 oldu. Asgari ücretin yükseltilmesinde enflasyon önemli bir rol oynamaktadır. Hükümet açıklamaları, enflasyonun asgari ücretlileri ezmeyeceğini açıkça söylüyor. Asgari ücret artışının kesin sonucu Aralık ayında belli olacak. Devlet, işverenler ve çalışanlardan oluşan asgari ücret kurulu, yılın son ayında 4 defa toplandığında nihai kararını bildirecek.

9-10 BİN LİRA KONUŞUYOR

Kamuoyu asgari ücretle 9 bin - 10 bin liradan bahsediyor. CNN Türkiye'de konuyla ilgili değerlendirme yapan vergi uzmanı Muhammet Bayram, asgari ücretlileri hayal kırıklığına uğrattı.

"YÜZDE 85'LİK ORANI ŞÖYLE OKUMALIYIZ"

Bayram, "Merkez Bankası önceki yıl sonu beklentisi yüzde 60 iken yüzde 65 seviyesine çıkarmıştı. Biz bunun bir söylem dili olduğunu gerçekte böyle bir oranın olmayacağını söylemiştik. Şuan ki yüzde 85'lik oranı şöyle okumalıyız. Bir önceki yılın aynı ayına göre geçen enflasyondur" dedi.

Bayram açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

Aralık ayından bu zamana kadar geçen enflasyon yüzde 55 seviyesine çıktı. Yüzde 55'lik enflasyon oranı üzerinden değerlendirecek olursak asgari ücret 2021 yıl sonu itibarıyla 2.825 TL olan asgari ücret 4 bin 253 TL'ye yükseltildi. O zaman enflasyon yüzde 34'tü. Bu artışın o dönemde fahiş artış olduğundan bahsedilmişti.

O dönemde yüzde 50'lik artış yapıldı. İstihdama olumsuz etkisi olacağından bahsedilmişti. İstihdamda belli süre yatay seyrettikten sonra istihdamda azalma olmadı. Asgari ücretteki artışlar istihdamda olumsuz etki yaratmıyor. Yıl başında 4253 TL olan asgari ücret temmuz ayında ikinci bir kez daha arttı ve 5 bin 500 TL'ye geldi. O dönemde yüzde 30'luk artış yapılmıştı enflasyon yüzde 42'idi. Cumhurbaşkanı Erdoğan asıl zammın yılbaşında yapılacağını söylemişti.

Şu andaki enflasyon rakamları yüzde 55. Şu anda her ne kadar Merkez Bankası'nın beklentisine göre yüzde 65'lik enflasyon öngörülse de yılsonu enflasyon beklentileri yüzde 75'ten aşağı çıkmayacaktır. Merkez Bankası bunun tekrar revize edecektir. Eğer yüzde 75 enflasyon olacağını farz edersek asgari ücretli temmuz ayında yüzde 30'luk fark aldı. Daha önceden almadığı önceki dönemlerden katlandığı yüzde 40-45'lik fark var. Asgari ücret üzerine yüzde 40'lık artış yaparsak 7 bin 700 TL civarına gelir eğer yüzde 45 artış yaparsak 7 bin 945 TL civarına gelir. 8 bin lira psikolojik sınır, bu tutar açlık sınırlarının üzerinde, en azından bu dönemde açlık sınırının üzerinde bir rakam belirlenmesinde fayda var. Bu 8 bin lira en az rakam. Piyasada dolaşan 9 bin, 10 bin, 11 bin lira seviyeleri gerçekçi değil" ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN