Rekabet Kurumu'ndan EssilorLuxottica'ya rekor ceza

Rekabet Kurumu'ndan EssilorLuxottica'ya rekor ceza

Rekabet Kurumu tarafından EssilorLuxottica S.A. hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı. Kurul, 1 Ekim 2018’de aldığı karar ile bağlayıcı hale getirilen taahhütlere aykırı davrandığı gerekçesiyle EssilorLuxottica’ya 492 milyon 191 bin TL idari para cezası verilmesine karar verdi..

Rekabet Kurulu, EssilorLuxottica S.A.’nın optik piyasasındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırıcı ve dışlayıcı nitelikteki davranışlarının Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ilgili maddelerini ihlal ettiği yönünde yürütülen soruşturma tamamlandı.

Kurul ayrıca, EssilorLuxottica S.A.’nın oftalmik lens ve oftalmik makinenin birlikte sunulduğu sözleşmelerinin ve pazardaki diğer eylemlerinin fiili münhasırlık oluşturduğuna ve rakipleri dışlayıcı nitelikte olduğuna, ve bu eylemlerle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine karar verdi. Kurul bu kapsamda, 4054 sayılı Kanun’un 16. maddesi gereğince EssilorLuxottica S.A.’ya idari para cezası uygulanması gerektiği kararına varıldı.

YAKLAŞIK 500 MİLYON TL CEZA

Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucu, EssilorLuxottica S.A.’ya, Kurulun 1 Ekim 2018 tarihli kararı ile bağlayıcı hale getirilen taahhütlere aykırı davrandığı gerekçesiyle 492 milyon 191 bin 132 lira tutarında idari para cezası verilmesine karar verdi.

Buna karşın firmaya, 1 Ekim 2018 tarihli kararla bağlayıcı hale getirilen taahhütlere aykırı davrandığı gerekçesiyle idari para cezası verildiğinden "ne bis in idem" (aynı fiilden dolayı iki kez yargılama olmaz) hukuk genel ilkesi çerçevesinde yeni bir idari para cezasına hükmedilmesine yer olmadığına karar verildi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN