Satılık ve kiralık konut fiyatlarında düşüş: 9 aylık seri devam ediyor

Satılık ve kiralık konut fiyatlarında düşüş: 9 aylık seri devam ediyor

sahibinden.com ve BETAM tarafından hazırlanan "sahibindex Kiralık ve Satılık Konut Piyasası Görünümü" raporuna göre, Türkiye genelinde reel konut satış fiyatlarındaki düşüş dokuz aydır sürüyor. Rapor, reel fiyat değişim oranlarının ülke genelinde yüzde -14,1, İstanbul'da yüzde -16,1 ve İzmir'de yüzde -13,6'ya düştüğünü gösteriyor.

sahibinden.com ve Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) işbirliğiyle hazırlanan “sahibindex Kiralık ve Satılık Konut Piyasası Görünümü” Mart raporu, Türkiye'nin konut piyasasındaki son durumu ortaya koydu. Rapora göre, Türkiye genelinde reel konut satış fiyatlarındaki düşüş 9 aydır devam ediyor ve bu düşüş, üç büyük şehirde de gözlemleniyor.

REEL SATIŞ FİYATLARINDAKİ AZALMA

Raporda yer alan verilere göre, Türkiye genelindeki reel satış fiyatlarında son dokuz aydır düşüş gözlemleniyor. Mart ayında, ülke genelinde yıllık değişim oranı yüzde -14,1 olarak kaydedilirken, İstanbul'da yüzde -16,1 ve İzmir'de yüzde -13,6 olarak gerçekleşti. Şubat ayına kıyasla Mart ayında, reel konut fiyat endeksi yüzde 3,2'lik enflasyon oranına karşın yalnızca yüzde 2,7 artış gösterdi.

BÜYÜK ŞEHİRLERDEKİ DURUM

İstanbul, Ankara ve İzmir'deki reel konut fiyat endeksleri de düşüş trendini sürdürdü. Özellikle Ankara'da 2,4 puanlık bir azalma yaşanırken, İstanbul'da 1 puanlık düşüş gözlendi. İzmir'deki durum ise diğer iki büyükşehre göre biraz daha iyi; burada reel fiyatlar 0,2 puan artış gösterdi.

KONUT ARZI VE TALEBİNDEKİ DEĞİŞİMLER

Konut arzında, özellikle İstanbul dışındaki iki büyükşehirde cüzi artışlar gözlemlendi. Ülke genelinde satılık konut ilan sayısı yüzde 1,5 artış gösterirken, İzmir'de yüzde 2,9, Ankara'da ise yüzde 1 artış yaşandı. Konut talebi ise genel olarak yavaşlama eğiliminde. Depremin etkileriyle sert düşüş gösteren konut talebi, son aylarda düşüş eğilimini sürdürdü.

KİRALIK KONUT PİYASASINDA ARZDA DÜŞÜŞ

Kiralık konut piyasasında ise arzda düşüş eğilimi devam ediyor. Türkiye genelinde ve üç büyük ilde kiralık konut ilan sayısı azalırken, Ocak 2024'te bu düşüşte bir duraklama gözlemlendi. Ancak Şubat ayında tekrar ilan sayılarında düşüş yaşandı. Reel kira fiyatlarındaki yıllık değişim oranı da negatif bölgede kalmaya devam ediyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN