Seçim sonrası politika faizinde yüzde 40 senaryosu

Seçim sonrası politika faizinde yüzde 40 senaryosu

Citibank, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimlerin ardından TL’nin 1 yıl içerisinde yüzde 12 değerlenebileceği tahmininde bulundu. Citi ekonomistleri, Türkiye’de politika faizini yaklaşık yüzde 40’a ya da daha yüksek bir seviyeye çıkaracak daha güçlü bir ayarlamanın daha ihtiyatlı bir hareket tarzı olabileceğini ifade etti.

Seçim yaklaştıkça ekonomide gerçekleşebilecek senaryolar da ortaya çıkıyor. 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimler sonrası yerli ve yabancı kurumlar bir dizi değerlendirme yaparken, bazıları seçim sonrasında da kurun her şartlarda artacağını bazıları ise tam tersi bir durumla karşı karşıya kalacaklarını bildirdi. Citibank, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimlerin ardından Türk Lirası’nın 1 yıl içerisinde yüzde 12 değerlenebileceği tahmininde bulundu.

Bankanın ekonomistleri İlker Domaç ve Gültekin Işıklar’ın hazırladığı notta seçim sonrasında faiz ve kura yönelik beklentiler ele alındı. Öngörülen para politikası normalleşme sürecinde faiz artırımlarının hızı ve büyüklüğünün büyük ilgi çektiğini ifade eden Citi ekonomistleri mevcut durumda 3’üncü çeyrek ve 4’üncü çeyrek için politika faizine ilişkin piyasa tahminlerinin sırasıyla yüzde 25,5 ve yüzde 27 seviyelerinde olduğunu bununla birlikte, belirtilen gidişatın gerekli ayarlamanın alt sınırını temsil edebileceğine inandıklarını söyledi.

Citi ekonomistleri, Türkiye’de politika faizini yaklaşık yüzde 40’a ya da daha yüksek bir seviyeye çıkaracak daha güçlü bir ayarlamanın daha ihtiyatlı bir hareket tarzı olabileceğini ifade etti. Para biriminin aşırı değerli olup olmadığı konusunun mayıstaki seçimlerin ardından Türk lirasının olası seyrine ilişkin tartışmalarda çok fazla öne çıktığını belirten ekonomistler finansal piyasalara ilişkin mevcut düzenleyici tedbirlerin kademeli olarak gevşetilmesi durumunda bir düzeltmenin muhtemel olduğunu kabul ettiklerini kaydetti.

Bu bağlamda, döviz piyasasındaki dengesizliğin büyük ölçüde sermaye hareketlerine belirli kısıtlamalar getiren düzenleyici tedbirlerden kaynaklandığı için Citi ekonomistleri, Türk lirası için adil değer tahminlerine güvenilmemesi konusunda uyarıda bulundu.

Citi ekonomistleri, ampirik bulgularına ve eski TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın TCMB’deki görev süresi boyunca politika eylemlerine verilen piyasa tepkisine dayanarak, Türkiye’nin risk priminin 250 baz puan düştüğü bir senaryoyu ele aldıklarında küresel durumun sabit tutulması durumunda 12 ay içinde Türkiye’ye 45-50 milyar dolarlık portföy girişi olabileceğini belirtti.

TL YÜZDE 12 DEĞER KAZANABİLİR

Ekonomistler paylaştığı raporda “Ampirik sonuçlarımız, düzenleyici tedbirlerin gevşetilmesinden kaynaklanan Dolar/TL ‘deki olası bir yukarı yönlü ayarlamanın ardından, risk priminde öngörülen iyileşmenin bu senaryoda liranın bir yıl içinde yaklaşık yüzde 12 değer kazanmasına yol açabileceğini göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN