SSK, Bağkur, Emekli Sandığı emeklileri müjde! 3 maaş birden alabilirsiniz! Emekli olan herkesi ilgilendiriyor! Şartları karşılayanın maaşları bağlanıyor!

SSK, Bağkur, Emekli Sandığı emeklileri müjde! 3 maaş birden alabilirsiniz! Emekli olan herkesi ilgilendiriyor! Şartları karşılayanın maaşları bağlanıyor!

SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı fark etmeden tüm sigorta sistemlerinde 3 maaş hakkı yer almaktadır. Şartları sağlayan emekliler kampanya kapsamında yer alacak. İşte merak edilen kampanya hakkındaki tüm detaylar…

SSK ve Bağ-Kur emeklileri her ay düzenli olarak bankalardan maaşlarını çekmektedir. Bazı emekliler ise iki hatta üç maaş alabilmektedir. 3 maaş uygulamasından yararlanmak isteyen emeklilerin Sosyal Güvenlik Kurumu'na dilekçe ile başvuru yapması gerekir.İşte merak edilen kampanya hakkındaki tüm detaylar…

EMEKLİLERE 3 MAAŞ HAKKI TANINDI

Haber Global'de yer alan bilgiler doğrultusunda SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı fark etmeden tüm sigorta kolları için 3 maaş hakkı tanındı. Emekli olan bir kadın vefat eden eşinden de dul aylığı alabilmektedir. Vefat eden kişinin Bağ-Kur emeklisi kadının ise SSK emeklisi olması durumunda da dul aylığı verilmektedir. Emekli olan dul kişiler eşinin maaşının yüzde 50’sini alabilmektedir. Vefat eden kişinin Emekli Sandığına bağlı bulunması durumunda ise maaşlarının yüzde 75’i yatırılmaktadır.

Bu kapsamda vefat eden eşin Ekim 2008'den sonra sigortalı olması ve 5 yıllık sigortası ile en az 900 gün prim ödemiş olması şartı aranıyor. Ekim 2008'den önce vefat eden kişinin ise 1800 gün prim ödemesi gerekmektedir. Eşinin üzerinden maaş alan kadınların kendi maaşları kesilmez. Hatta bazı durumlarda emekli kadınlara üç farklı emekli maaş bağlanmaktadır.

Nasıl 3 maaş alınır

NASIL 3 MAAŞ ALINIR?

Emekli olan babanın vefat etmesi ile yetim aylığı bağlanmaktadır. Bununla birlikte ölen eşinden dul aylığı ve kendi maaşı ile birlikte toplamda 3 maaş alabilmektedir. Anne ve babana vefat tarihlerine göre ve sigorta türüne göre aylık olarak ödeme yapılır. Bu kapsamda 3 maaş için gereken ödeme tarihleri şu şekildedir:

Vefat eden kişinin 1 Ekim 2008 öncesinde olması durumunda;

İkisinin de  SSK olması durumunda yüksek olan tam, düşük olan yarım ödeme alır.

İkisinin de Bağkur'lu olması durumunda yüksek olanın tamamı düşük olanın yarısı verilir.

İkisi de memur ise tercih edilen aylık bağlanır.

Anne ve babanın sigortalılık statüsünün farklı olması durumunda ise  iki maaşın ikisi de tam ödenir.

Vefat eden kişinin 1 Ekim 2008 öncesinde olması durumunda;

Anne ve babanın sigortalılık statüsünün farklı olması durumunda ise iki maaşın ikisi de tam ödenir.

İkisinin de SSK olması durumunda yüksek olan tam, düşük olan yarım ödeme alır.

İkisinin de Bağkur'lu olması durumunda tek maaş ödemesi yapılır.

İkisi de devlet memuru olması durumunda memurluğunun 1 Ekim 2008'den önce başlamasıyla aylıklar tam olarak bağlanmaktadır.

Anne ve babanın vefatının 30 Eylül 2008'den önce olması durumunda;

İkisinin de SSK olması durumunda yüksek olan tam, düşük olan yarım ödeme alır.

İkisinin de Bağkur'lu olması durumunda yüksek olanın tamamı düşük olanın yarısı verilir.

İkisinin de Emekli Sandığı'na tabi olması durumunda yüksek olan tutar bağlanır.

İkisinin de 1 Ekim 2008'den önce memur olması ve eski memur olması durumunda yüksek olan maaş verilmektedir.

İkisinin de 1 Ekim 2008'den sonra memur olması durumunda yüksek olanın tamamı, düşük olanın yarısı bağlanmaktadır

Anne, babadan birinin Bağ-kur  ya da SSK kapsamında yer alması durumunda Emekli Sandığı'na tabi ise yetim iki maaşını tam almaktadır.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN