TÜSİAD Başekonomisti Altınsaç böyle uyardı: Enflasyonda kontrolü kaybettik

TÜSİAD Başekonomisti Altınsaç böyle uyardı: Enflasyonda kontrolü kaybettik

TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Türkiye ekonomisinin zorlu bir süreçten geçtiğini ve enflasyonda kontrolün kaybedildiğini söyledi. Altınsaç, geçerliliği olmayan politikaların maliyetinin Türkiye'ye çok ağır bedeller ödettiğini vurguladı.

TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Türkiye'nin enflasyonla mücadelede kontrolü kaybettiğini ve uygulanan politikaların maliyetinin yüksek olduğunu belirtti.

Koç Üniversitesi ve TÜSİAD iş birliği ile düzenlenen "2024 yılında Türkiye Ekonomisi" konulu konferansta konuşan Altınsaç, 2013 yılı sonlarından itibaren Türkiye ekonomisinin ivme kaybettiğini ve enflasyon kontrolünün zorlaştığını ifade etti.

'GEÇERLİLİĞİNİ YİTİRMİŞ POLİTİKALARIN AĞIR MALİYETİ'

Ekonomim'de yer alan habere göre Altınsaç, geçmişte uygulanan ve günümüzde geçerliliğini yitirmiş politikaların ekonomiye ağır bir maliyet olarak yansıdığını vurguladı.

1kapak-001.jpg

Ayrıca, geçen yılın ikinci yarısında politikalarda görülen U dönüşünün Türkiye'nin CDS puanlarını 300'ün altına çektiğini ancak bu durumun enflasyon beklentilerini karşılamaya yetmediğini belirtti.

'TCMB'NİN TAHMİNLERİ GERÇEKLEŞMEYECEK'

TÜSİAD Başekonomisti, Merkez Bankası'nın enflasyon tahminlerinin gerçekleşmeyeceğini ve yüzde 73'ün üzerinde bir enflasyon beklediklerini dile getirdi. Altınsaç'a göre, iç talebin güçlü seyretmesi ve servis enflasyonundaki artış, Merkez Bankası'nın tahminlerinin gerçekleşmeyeceğini gösteriyor.

Bu durumun, sadece Merkez Bankası politikalarıyla değil, maliye politikalarının da desteğiyle ele alınması gerektiğini ifade etti.

'VERİMLİLİK ARTIŞININ OLMAMASI SORUNLARIN KAYNAĞI'

Altınsaç, geçmişte kaçırılan fırsatları ve yetersiz politika uygulamalarını eleştirirken, Türkiye ekonomisinde verimlilik artışının olmamasını da sorunların kaynağı olarak gösterdi. Reel sektörde son on yılda bir verimlilik artışı yaşanmaması, ekonomik başarının sürdürülebilir olmamasına yol açıyor.

Altınsaç, döviz kuru düzeyinin tek başına bir çözüm olmadığını, verimlilik sorununun çözülmesi gerektiğini belirtti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (9)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
9 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN