Vatandaş yüzde 25 kira sınırının devamını istiyor: Bakan Şimşek sonlanacağını duyurmuştu

Vatandaş yüzde 25 kira sınırının devamını istiyor: Bakan Şimşek sonlanacağını duyurmuştu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kirada yüzde 25 sınırının devam etmesi için bir sebep olmadığını belirtirken, halkın yüzde 59,5'i resmi oran sınırının tekrar uzatılması gerektiğini düşünüyor.

Türkiye genelinde bin 100 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, konut kiralama ve mülkiyet konusundaki mevcut durumu gözler önüne serdi. Araştırma sonuçlarına göre, halkın yüzde 59,5'i kira artışlarında resmi sınırın uzatılması gerektiğini düşünüyor. Kiracıların yüzde 86'sı ise son bir yılda yasal zam oranını (yüzde 25) aşan artışlarla karşı karşıya kaldığını belirtiyor.

KİRACILAR MAĞDUR, EV SAHİBİ OLMAK HAYAL

Areda Survey tarafından yapılan araştırma, kiracı-ev sahibi tartışmalarında halkın yüzde 59'unun kiracıların mağdur olduğunu düşündüğünü ortaya koydu. Katılımcıların yüzde 77,3'ü ev sahibi olmanın artık hayal olduğunu ifade ederken, yüzde 92,1'i aidatlara resmi bir sınır getirilmesi gerektiğini savunuyor.

EKONOMİK DURUM VE ENFLASYON BELİRLEYİCİ

Araştırmada, kiraya verdiği gayrimenkulü olanların yüzde 59,3'ü, kira bedelini belirlerken ekonomik durum ve enflasyonun etkili olduğunu belirtti. Yüzde 30,9'u ise kira bedelini belirlerken bölgesel faktörleri dikkate aldığını söyledi. Ayrıca, yüzde 8,4'ü gayrimenkulün değerini artıran tadilat gibi iyileştirmelerin etkili olduğunu ifade ederken, yüzde 1,5'i ulaşım imkanlarının kira bedelinde rol oynadığını belirtti.

YÜZDE 72,2'YE GÖRE EV SAHİPLERİ FIRSATÇI

Araştırma verilerine göre, toplumun yüzde 72,2'si kira artışları belirlenirken ev sahiplerinin fırsatçılık yaptığı görüşünde. Halkın yüzde 58,9'u ev sahibi veya kiracısıyla sorun yaşamadığını belirtirken, yüzde 41,1'i ise sorun yaşadığını ifade etti. Sorun yaşayanların yüzde 45,5'i kira bedeli anlaşmazlıklarını, yüzde 20'si ise yasal olmayan kira artışlarını ana sorun olarak gösterdi. Diğer sorunlar arasında ev sahibinin kiracıyı çıkarmak istemesi (%10,4), kirayı zamanında ödeme anlaşmazlıkları (%9,5) ve ev sahibinin gerekli tadilatları yapmaması (%2,2) yer alıyor.

KONUT SAHİBİ OLMA UMUDU ZAYIFLIYOR

Artan konut fiyatları nedeniyle, Türk halkının yüzde 77,3'ü ev sahibi olmayı artık bir hayal olarak görüyor. Yüzde 9,8'i ev sahibi olmayı geleceğe yatırım olarak değerlendirirken, yüzde 6,3'ü ise bunun ekonomik bir risk taşıdığını düşünüyor. Katılımcıların yüzde 46,8'i konut sahibi olabilmek için kredi çekmeyi planlarken, yüzde 35'i nakit ödeme yöntemini tercih ediyor. Firmaların vadeli ödeme planlarını seçenlerin oranı ise yüzde 18,2 olarak belirlendi.

HAZİNE VE MALİYE BAKANI ŞİMŞEK: KİRA SINIRI DEVAM ETMEYECEK

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira artışlarına getirilen yüzde 25'lik sınırın devam etmeyeceğini açıkladı. Şimşek, "Devam etmesi için ben bir sebep görmüyorum. Etmemesi gerektiğini düşünüyorum. Piyasada fiyatlara müdahale edilmemesi gerektiğine inanıyorum" ifadelerini kullandı. Bu açıklama, kira artış sınırının devam etmesini bekleyen kiracılar arasında endişeye neden oldu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (16)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
16 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN