Vatandaşın cebinde nakit kalmadı: Kredi kartı kullanımı yüzde 124 arttı

Vatandaşın cebinde nakit kalmadı: Kredi kartı kullanımı yüzde 124 arttı

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği asgari ücret 17 bin 2 lira olarak açıklandı ancak döviz kurundaki hareketlilik ve artan fiyatlar nedeniyle alım gücü her geçen gün düşmeye devam ediyor. Vatandaşlar da alışverişlerinde kredi kartı kullanmak zorunda kalıyor. Açıklanan son verilere göre kartlı ödeme tutarı, Kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 116 artarak 887,9 milyar lira oldu. Kredi kartı ile yapılan ödemelerdeki büyüme oranı ise yüzde 124 olarak gerçekleşti.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'nun Ar-Ge birimi KAMU-AR, açlık-yoksulluk sınırı araştırmasına göre aralık ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı aralık ayında 835 lira daha artarak 16 bin 483 liraya yükseldi. Yoksulluk sınırı ise 47 bin lira sınırına yaklaştı.

Hayat pahalılığı her geçen gün içinden çıkılmaz bir hal alırken vatandaşlar alışverişlerinde artık nakit parayla değil neredeyse sadece kredi kartı ile yapılıyor.

KARTLI ÖDEMELER GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 116 ARTTI

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Kasım ayı verilerine göre, kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile yapılan toplam ödeme tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 116 artarak 887,9 milyar lira oldu.

Kartlı ödemelerin 733,7 milyar lirası kredi kartları ile yapılırken 138 milyar lirasında banka kartları, 16,2 milyar lirasında ise ön ödemeli kartlar kullanıldı.

2022 yılının kasım ayı ile kıyaslandığında kredi kartı sayısında yüzde 18’lik, banka kartı sayısında yüzde 12’lik, ön ödemeli kart sayısında ise yüzde 26’lık artış yaşandı. Toplam kart sayısı ise 391,9 milyona ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artış yaşandı.

KREDİ KARTI İLE YAPILAN ÖDEMELERDE YÜZDE 124'LÜK ARTIŞ

Kredi kartı ile yapılan ödemelerde geçen yılın aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 124, banka kartı ile yapılan ödemelerde yüzde 82 olurken ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemelerde ise bu oran yüzde 123 oldu.

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile kasım ayında yapılan toplam ödeme adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artarak 1,4 milyara yükseldi.

KREDİ KARTI İLE 776,3 MİLYON ADET ÖDEME YAPILDI

Kartlı ödemelerin 776,3 milyon adedi kredi kartları ile yapılırken 520,9 milyonu banka kartları, 103,2 milyonu ise ön ödemeli kartlarla gerçekleştirildi.

Kredi kartları ile yapılan ödeme sayısında büyüme oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25, banka kartları ile yapılan ödeme sayısında yüzde 17 olurken ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemelerde bu oran yüzde 41 olarak belirlendi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN