Yaz kış demeden yetiştirilebiliyor! Üç dönümden 900 kilo verim: Pazarda kilosu 15 liradan poşet poşet satılıyor

Yaz kış demeden yetiştirilebiliyor! Üç dönümden 900 kilo verim: Pazarda kilosu 15 liradan poşet poşet satılıyor

Elazığ Belediyesi'nin hayata geçirdiği jeotermal sera sahasında 'topraksız tarım' uygulamasına başlandı. Her mevsim üretim yapılabilecek olan serada üretilen 900 kilo salatalık ise pazarda 15 liradan alıcıya ulaşıyor. İşte, seradaki üretimin detayları...

Elazığ Belediyesi'nin hayata geçirdiği jeotermal sera alanında topraksız tarım üretimi başladı. Son teknolojiyle donatılan, jeotermal özelliğiyle yaz ve kış üretim yapılan serada günlük üretilen 900 kilo salatalık piyasadaki yerini alırken, ayrıca 20 milyon fidenin de üretilmesi amaçlanıyor.

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğlu'nun istihdam ve kalkınmaya dair projelerinden olan ve Cip Köyü jeotermal sera alanında 15 bin metrekarede yapımı tamamlanan sera projesinin ilk etap çalışmaları seri olarak tamamlandıktan sonra fide ve topraksız tarıma uygun hale getirildi.

pzt-h-10-1.jpg

900 metrekarelik kullanım alanı olan 2 katlı idari bina ve torf deposunun bulunduğu 3 dönümü topraksız tarım, 7 dönümü ise fidelik olacak şekilde 10 dönümlük kapalı alanı bulunan jeotermal sera alanın her yerinde son teknoloji kullanıldı.

Bu kapsamda ilk üretimi ve hasadı yapılan günlük 900 kilo salatalık da Elazığ piyasasındaki yerini aldı. Ayrıca yılda 20 milyon ata tohumuyla üretimi yapılacak olan fidelerin ülke pazarına da yayılacağı belirtildi. Büyük bir tarımsal projeye imza atan Elazığ Belediyesi, bu proje ile istihdama ve ekonomiye katkı sağlayacak.

pzt-h-10-2.jpg

3 DÖNÜMLÜK ARAZİYE EKİLİYOR

Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, "Önemli bir projenin, tesisin içerisindeyiz. Belediye başkanımızın ve meclisimizin çok önem verdiği, Elazığ ve bu bölge için bir ilk olan vizyon projelerden biri. Başkanımız, bu termal suyun belediyeye kazandırılması noktasında hareket ederken bu projenin bir istihdam projesi, bir üretim projesi olduğunu görerek, Elazığ’a bir katma değer katacağını hesap ederek bu projeyi harekete geçirdi.

Bu proje bir takım süreçlerden sonra artık sona gelmiş vaziyette. Şu an için Termal Sera Projesinde üretime geçtik. Daha hızlı ve daha reel bir boyutta üretime devam edilerek Elazığ’ın hem tarımına hem de insanına bir katma değer kazandıracağına inanıyoruz. Seramız 15 dönüm bir alan üzerinde 10 dönüm kapalı bir alan sahip. Şu an için 10 dönümün 3 dönümlük kısmında sebze üretimine ayrılmış, 7 dönümü de fide yetiştiriciliğine ayrılmış bir sera şeklinde çalışmalarımız devam ediyor" ifadelerini kullandı.

pzt-h-10-3.jpg

GÜNLÜK ÜRETİM 900 KİLO

Bütün kadroları ile gerekli hassasiyeti göstererek günlük üretim yaptıklarını söyleyen Bilginoğlu, "Şu anda seramızda sebze kısmında günde 800 ile 900 kilogram arasında değişen bir salatalık üretimine, hasadına başlamış bulunmaktayız. Aynı zamanda ön kısımda da fide yetiştiriciliği serası tam kapasiteyle henüz başlamamış olsa da şu an için kendi yetiştireceğimiz sebze kısmına fidemizi ön kısımda da yetiştirme işlemlerine bismillah diyerek başladık. Bu üretim gittikçe artarak devam edecek. Buradaki esas kaynak jeotermal kaynak olacak. Mevsim itibariyle şu anlık jeotermale ihtiyacımız olmadı ama önümüzdeki süreç içerisinde jeotermal kaynağımız da devreye girdiği zaman hem üretim maliyetleri çok daha düşük olacak hem de kalitesiyle çok ciddi bir ürün üretmiş olacağız.

Buradaki ürünlerimiz bir deneme mahiyetinde olduğu için kendi iç piyasamızda anlaştığımız bir takım şeylerle bir döngü olabilmesi açısından onlarla basit bir ticari anlaşmayla satışlarına devam edilmektedir. Buranın da öz kaynakları olarak kendi sistem içerisinde harcamalar resmi olarak yeni kendi kaynakları içerisinde kullanılmak üzere harcamalara kullanılacak bir şekilde sistemimiz devam ediyor" dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN