Zam haberleri peş peşe geldi: Ekmek, su, çay...

Zam haberleri peş peşe geldi: Ekmek, su, çay...

Temel gıda ürünlerinin fahiş fiyat artışı sürerken, su ve çayın ardından ekmeğe de zam geleceği öğrenildi. Buğday alım fiyatlarının açıklanması sonrası un fiyatlarının artınca ekmeğe yüzde 33-40 aralığında, makarnaya da yüzde 15 oranında zam geleceği öngörülüyor.

Seçimlerin ardından yükselişi ivmelenen döviz kuru ve Türk Lirası'nın adeta erimesiyle peş peşe zam haberleri gelmeye başladı. Her kalemde olduğu gibi gıda fiyatlarında da ciddi bir artış yaşanıyor. Gelen zamlarla ortalama damacana su 50 lirayı aşarken, çay fiyatlarına da bugün yüzde 43 zam geldi.

Temel gıda ürünlerinin fiyat artışı sürerken, buğday alım fiyatlarının açıklanması sonrası un fiyatlarının artmasıyla da ekmeğe yüzde 33-40 aralığında zam bekleniyor. Makarnaya ise yüzde 15 oranında zam geleceği tahmin ediliyor.

UN ÇUVALINA BİR GÜNDE 100 TL ZAM GELDİ

Sözcü'den Gamze Bal'ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekmeklik buğdayda ton başına 8 bin 250 TL fiyat açıklaması ve çiftçiye ton başına bin TL destek verileceğini söylemesinin ardından yeni zamlar bekleniyor.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Fırıncılar Odası yetkilileri, bu gelişme sonrası unun çuvalına bir günde 100 TL birden zam geldiğini ve 490 TL’den satılan 50 kiloluk unun 595 TL’ye çıktığını söylerken; bunun ilerleyen günlerde marketteki unun fiyatına da yansıyacağı belirtiliyor.

FIRINCILAR 2 LİRA ZAM TALEBİNDE BULUNACAK

İTO ve Esnaf Odası’na bağlı fırıncılar İstanbul’da satılan ekmeğe yüzde 33-40 aralığında bir zam gelmesi için çalışmalara başladı.

Şu an ekmeğe resmi bir zam talebi yok ancak en geç temmuz ortalarında ilgili meclislere ve esnaf odasına yeni zam talebini sunacak olan fırıncılar, 200 gram ekmeğin 5 TL’den 7 TL’ye, 240 gram ekmeğin ise 6 TL’den 8 TL’ye çıkmasını isteyecek.

Fırıncılar, buğday fiyatları açıklandıktan sonraki bir gün içinde unun çuvalına gelen 100 liralık zammın yanı sıra Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) verdiği sübvansiyonlu una da haziran ayı itibarıyla erişemediklerini söylüyor.

MAKARNANIN FİYATI DA ARTACAK

Ancak ekmek zammı talebinde yalnızca un fiyatlarındaki artış değil, dolar kurundaki artışa bağlı olarak artan nakliye giderleri ve temmuzda ara zam gelmesi beklenen asgari ücret nedeniyle işçilik giderlerindeki artış etkili olacak.

Makarna sanayicilerinin verdiği bilgiye göre ise, buğday alım fiyatlarındaki artış sanayicinin giderlerinde yüzde 15’lik bir artış yarattı. 1-2 ay içerisinde alınması beklenen kararla ülke genelinde 12 TL’den başlayan bir paket makarna fiyatı 13,8 TL’ye çıkmış olacak.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN