Genç arkeolog intihar etti, 10 eserin kaybolduğu ortaya çıktı

Genç arkeolog intihar etti, 10 eserin kaybolduğu ortaya çıktı

Zeugma Mozaik Müzesi'nde genç arkeolog Merve Kaçmış'ın intiharıyla başlayan soruşturmanın sonucunda 10 eserin kaybolduğu ortaya çıktı.

Diyarbakır'a izinli olarak giden ve mobbinge maruz kaldığını öne sürerek ağabeyinin evinde intihar eden arkeolog Merve Kaçmış'ın görev yaptığı Gaziantep'teki Zeugma Mozaik Müzesi'nde, müfettişlerin yaptığı inceleme sonrası 10 eserin kaybolduğu ortaya çıktı.

KAÇMIŞ'IN İNTİHARINA ÇİFTE SORUŞTURMA

DHA'nın haberine göre, Kaçmış'ın bıraktığı mektupta müzede envanter kaydı olmayan ya da hiç bulunmayan eserlerin üzerine zimmetlendirilmek istenmesi nedeniyle mobbinge maruz kaldığı iddiaları ortaya atıldı.

İntihara ilişkin savcılık tarafından adli soruşturma açıldı, iddialar üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da idari soruşturma başlatıldı.

MÜZE MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINDI

Soruşturma kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan gönderilen müfettişler, Gaziantep'te ilk etapta müze müdürü E.Ö. ile 2 uzmanı görevden uzaklaştırdı.

Gaziantep'te bir ayı aşkın süre incelemelerde bulunan müfettişler, müzede görevli herkesin tek tek bilgisine başvurdu.

8 BİN ESER ZİMMETİNE GEÇİRİLMEK İSTENDİ

Müfettişler ayrıca mobbinge maruz kaldığını iddia eden arkeolog Merve Kaçmış'ın üzerine zimmetlendirilmek istendiğini söylediği eserlerin de tek tek sayımını yaptı.

Müfettişlerin soruşturmasında, intihar eden Kaçmış'ın zimmetine alması istenen 8 bin 729 eser olduğu ve bu eserlerin daha önce de tayini çıktığı için başka bir kente görevlendirilen Ü.Y.P. adına kayıtlı olduğu saptandı.

2 BİNDEN FAZLA ESERİN ENVARTER KAYDI YOK

Müfettişler bunun üzerine Ü.Y.P.'nin tayini çıktığı için müzenin Pişmiş Toprak Eserler bölümünde görevli Merve Kaçmış'a zimmetlendirilmek istendiği eserlerin sayımının yapılmasını kararlaştırdı.

Müfettişler nezaretinde başlatılan sayımda 8 bin 729 eserden 2 bin 433'ünün envanter kaydının bulunmadığı ortaya çıktı.

10 ESERİN DE KAYIP OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Sayım sonunda ayrıca daha önce zimmette görülen 10 eserin ise bulunmadığı belirlendi.

10 eserin kayıp olduğunun ortaya çıktığı müfettiş incelemesinde ayrıca envanter defterlerinin yıprandığı ve içeriklerinin yetersizliğine dikkat çekilerek yenilenmesi gerektiği ifade edildi.

Raporda ayrıca müzedeki bazı eserlerin oksitlendiği, bazılarının da dökülmeye başladığının belirlendiği vurgulanarak acil önlem alınması istendi.

MÜFETTİŞLER BAKANLIK'A 6 SAYFA RAPOR SUNDU

Müfettişler tarafından sayım sonunda 6 sayfa olarak hazırlanan rapor, Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'na iletildi.

Teftiş Kurulu da hazırlanan raporu, arkeolog Merve Kaçmış'ın intiharına ilişkin soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, müfettiş raporu ve Kaçmış'ın intiharının ardından yapılan araştırmalar ile mobbinge maruz kalıp kalmadığına ilişkin varacağı kanaatin ardından soruşturmayı davaya dönüştürüp dönüştürmeyeceğine karar verecek.

NE OLMUŞTU?

Zeugma Mozaik Müzesi'nde görevli arkeolog Merve Kaçmış, bu yılın ilk günlerinde izin alarak memleketi Diyarbakır'a gitmişti.

Kaçmış, 13 Ocak günü ağabeyinin evinin penceresinden atladıktan sonra hayatını kaybetmişti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN