10 Ekim Ankara katliamı davası sürüyor: Müşteki avukatlarından 'Eksik inceleme yapıldı' vurgusu

10 Ekim Ankara katliamı davası sürüyor: Müşteki avukatlarından 'Eksik inceleme yapıldı' vurgusu

Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015'te düzenlenen, 100 kişinin öldüğü terör saldırısıyla 10'u tutuklu 26 sanığın yargılanmasına devam edildi. Müşteki avukatları, soruşturma aşamasında eksik inceleme yapıldığını savunarak eksik delillerin dosyaya eklenmesini ve taraflarına iletilmesini istedi.

Terör örgütü IŞİD'in Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015'te düzenlediği ve 100 kişinin öldüğü terör saldırısıyla ilgili Yargıtay'ın bozma kararının ardından 10'u tutuklu 26 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanıklarla bulundukları cezaevinden video konferans yöntemiyle bağlantı kurulurken taraf avukatları salonda hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı, dava dosyasına gelen evrakı okuduktan sonra buna ilişkin beyanda bulunmaları için avukatlara söz verdi.

MÜŞTEKİ AVUKATLARI: EKSİK DELİLLER DOSYAYA EKLENSİN

Müşteki avukatları, soruşturma aşamasında eksik inceleme yapıldığını savunarak eksik delillerin dosyaya eklenmesini ve taraflarına iletilmesini talep etti.

Terör eyleminden önce kamu görevlilerinin kusuru olduğunu ileri süren avukatlar, ihmali olan kamu görevlilerinin yargılanmasını istedi.

Söz alan sanık İbrahim Halil Alçay da 9 yıldır tutuklu olduğunu, olayla hiçbir bağlantısı olmadığını öne sürerek beraatini talep etti.

Sanıklar Hacı Ali Durmaz ve Resul Demir de tahliye talebinde bulundu.

TUTUKLULUKLARINA DEVAM KARARI

Beyanların ardından ara kararını açıklayan mahkeme, tutuklu sanıklar Yakup Şahin, Hasan Şahin, Hacı Ali Durmaz, İbrahim Halil Alçay, Resul Demir, Hüseyin Tunç, Talha Güneş, Abdulmubtalip Demir, Metin Akaltın ve Erman Ekici'nin mevcut hallerinin devamına hükmetti.

Mahkeme firari sanıklar, İlhami Balı, Savaş Yıldız, Edremit Türe, Deniz Büyükçelebi, Yakup Selağzı, Kasım Dere, Nusret Yılmaz, Mustafa Delibaşlar, Walentina Slobodjanjuk, Muhammet Zana Alkan, Ömer Deniz Dündar, Cebrail Kaya, Ahmet Güneş, Kenan Kutval, Bayram Yıldız ve Hasan Hüseyin Uğur hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenilmesine karar verdi.

Duruşmaya, 24 Nisan'da devam edilecek.

NE OLMUŞTU?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının terör saldırısıyla ilgili hazırladığı iddianame, 13 Temmuz 2016'da Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmiş ve ilk duruşma 7 Kasım 2016'da görülmüştü.

Yargılama sonucu mahkeme 3 Ağustos 2018'de davayı karara bağlamış ve 9 sanık "anayasal düzeni ihlal" suçundan birer, "100 kişiyi kasten öldürme" suçundan da 100'er kez olmak üzere toplam 101'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmış, davanın firari 16 sanığı hakkındaki dosyanın da ayrılmasına hükmedilmişti.

"Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak" suçundan 18 yıl hapisle cezalandırılan sanık Erman Ekici'nin ayrıca "anayasal düzeni ihlal", "100 kişiyi kasten öldürme" ve 20'si çocuk 391 kişiyi öldürmeye teşebbüs suçlarından da yargılanması için suç duyurusunda bulunulmuştu.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi dosyayı bazı sanıklar yönünden kısmen bozmuştu. Ekici hakkında "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" suçlamasıyla kurulan mahkumiyet kararını da bozan daire, Ekici'nin "kasten öldürme" ve "insanlığa karşı suç"tan yargılanması gerektiğini belirtmişti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN