10 ülkeye birden kapıları kapatan hamle

10 ülkeye birden kapıları kapatan hamle

Erdoğan, Kavala davası konusunda Ankara’ya AİHM hükümlerinin uygulanması çağrısı yapan 10 büyükelçinin istenmeyen kişi ilan edileceğini açıkladı. Batı dünyasıyla ipleri koparacak hamleye ilişkin muhalefetten “Derdi milli çıkarları korumak değil, kaos çıkarıp ekonomik krize gerekçe yaratmak” çıkışı geldi.

Erdoğan’ın talimatıyla, aralarında ABD, Almanya ve Fransa’nın da olduğu 10 ülkenin büyükelçisi ‘Türkiye’de istenmeyen kişi’ ilan edilecek.

TÜRK BÜYÜKELÇİLER GERİ DÖNECEK

Mahkemelerin beraat kararlarına rağmen, yeni iddianamelerle dört yıldır tutukluluğu devam ettirilen iş insanı Osman Kavala’nın hukuk problemine dönüşen davası, bazı Batı ülkelerinin Ankara’ya yaptıkları çağrılar üzerine, benzeri görülmemiş uluslararası bir krizin yolunu açtı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi konu hakkındaki AİHM hükümlerini uygulamaya davet eden 10 ülkenin büyükelçilerinin ‘istenmeyen kişi’ ilan edilmesi için talimat verdiğini açıkladı. Bu durumda mütekabiliyet kuralı gereği aralarında ABD, Almanya ve Fransa’nın da olduğu on ülkedeki Türk büyükelçilerin de aynı uygulamaya muhatap olacağı belirtildi.

ELÇİLER KRİZİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘istenmeyen adam’ açıklamasına muhalefet tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu “Ülkeyi hızla uçuruma sürüklüyor. Bu hareketlerinin sebebi milli çıkarları korumak değil, mahvettiği ekonomiye suni gerekçeler yaratma çabasıdır” dedi. Davutoğlu ise “En fazla ihracat yaptığımız ülkelerle tarihimizin en büyük diplomatik krizini çıkarmak için bu telaş ve istek neden?” diye sordu. Yeneroğlu da “Hukuksuzlukları bastırmak için ülkeyi felakete sürükleyip milleti esir almaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Eskişehir’de, toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefeti ve tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması için çağrı yapan ABD, Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, Kanada ve Yeni Zelanda’nın büyükelçilerini hedef aldı.

Erdoğan “Kavala dediğin Soros’un Türkiye şubesi. 10 büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığı’na geliyor. Bu ne terbiyesizliktir ya? Siz burayı ne zannediyorsunuz? Burası Türkiye, Türkiye! Burada kalkıp da Dışişleri’ne gelip talimat verme gibi bir yola giremezsiniz. Gerekli talimatı ben de Dışişleri Bakanı’mıza verdim. ‘Bu 10 tane büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz’ dedim. Zira, bunlar Türkiye’yi tanıyacaklar, anlayacaklar, bilecekler. Türkiye’yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler” diye konuştu.

2410karar-manset.jpg

Erdoğan’ın ‘istenmeyen adam’ açıklamalarına muhalefet sert tepki gösterdi. Twitter’dan paylaşımda bulunan Kılıçdaroğlu, “Ülkeyi hızla uçuruma sürükleyen şahıs, bu sefer de ‘10 büyükelçinin istenmeyen adam ilan edilmesi emrini’ vermiş. Açıkça söylüyorum; bu hareketlerinin sebebi milli çıkarları korumak değil, mahvettiği ekonomiye suni gerekçeler yaratma çabasıdır. Dönüp bir bak halkın sofrasına!” ifadelerini kullandı.

‘BU TELAŞ VE İSTEK NEDEN’

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu “10 büyükelçiyi istenmeyen adam ilan etmenin ne Osman Kavala ile ne de yargı bağımsızlığı bir ilgisi vardır. Öyle olsaydı ağır ithamlar altındaki Rahip Brunson Trump’ın telefonu ile, Deniz Yücel ise Merkel’in talebiyle bırakılmazdı. Devlet aklının yerini sokak kavgası söylemi aldı. Ülkeye yazık ediyorsunuz! Bağımsız yargımızın kararlarına karşı iç ve dış müdahalelere hep birlikte karşı çıkalım. Ancak, yargımızın başka başkentlerden talimatlarla çalışabileceği algısını bu iktidar oluşturmuştur. Hukuku ayaklar altına alarak, dış politikayı at pazarlığına çeviren bu iktidar, ülkemizin itibarını yok etmiştir.

Kavala’ya her vatandaşımızın hak ettiği bağımsız ve adil yargılanma hakkını verdiğinizde başka başkentleri de susturursunuz! En fazla ihracat yaptığımız ülkelerle tarihimizin en büyük diplomatik krizini çıkarmak için bu telaş ve istek nedendir? Adaletinizden kendi vatandaşlarınız şüphe duyarken ne yargınızın ne de ülkenizin bir itibarı kalmaz. Yazık!” tepkisini gösterdi.

‘MASUM İNSANLARI CEZAEVİNDE TUTMAK UTANÇTIR’

İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu ise “Askerimizin başına çuval geçirildiğinde; vatan toprağı Süleyman Şah türbesini apar topar kaçırdığınızda; Suriye’de Rusya ve Esad tarafından 33 evlâdımız şehit edildiğinde; ABD Başkanı Trump’ın mektubu ve Rahip Brunson meselesinde gösteremediğiniz ‘millî, yerli ve onurlu tavrı’; 10 büyükelçi meselesinde göstermeye çalışıyorsanız, anlarız!

Ancak, siyasi hatalarınızdan kaynaklanan büyük ekonomik krizi gölgelemek ve hayat pahalılığını gündemin arkasına atarak unutturmak için ‘Nasıl olsa alıcısı var!’ diye gözümüzün içine baka baka yapıyorsanız bu hamleyi; bilmelisiniz ki: Dış politikayı iç siyasetimize malzeme ve meze yaparak, algı operasyonları ile gelebileceğiniz noktaya, 20 yılın nihayetinde geldiniz. Bundan sonra salt kuru hamaset yetmez!

Akıl ve strateji ile bezenmiş, insanımızın derdine derman bir yönetim başarısı lâzımdır. Siyasi beceriksizliğinizi, bu 10 büyükelçinin hadsiz ve münasebetsiz beyanatı üzerinden dış politika hamaseti ile asla kapatamazsınız. Biz, bu filmi daha önce de gördük. Derhal, memleketin esas problemi olan ekonomik krize ve gerçek gündemimize dönün. Acilen!” açıklamasını yaptı.

DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu da “Masum insanları cezaevinde tutmak başlı başına bir utanç vesilesidir. Yargıyı esir alması yetmiyormuş gibi bir de yaptığı hukuksuzlukları bastırmak için ülkeyi felakete sürükleyip milleti esir almaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (57)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
57 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN