25 liralık rendeyle 1 buçuk milyon kazandı! Aklın böylesi... Yurt dışından gelen talebe yetişemiyor

25 liralık rendeyle 1 buçuk milyon kazandı! Aklın böylesi... Yurt dışından gelen talebe yetişemiyor

Osmaniye’de kooperatif aracılığı ile üretime başlayan kadınlar aklın böylesi dedirtti. 25 liralık rendeyle üretim hikayelerini başlatan kadınlar, 1 buçuk milyonluk sermayeleriyle şimdi dünyaya açıldı. İşte detaylar…

Osmaniye’ye bağlı Düziçi ilçesinde kooperatif aracılığı ile coğrafi işaret tescilli Osmaniye yer fıstığı helvası ve yöresel ürünleri de kooperatifte üreten girişimci kadınlar, kazançlarıyla aile bütçesine destek oluyorlar. Düziçi Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi çatışı altında bir araya gelen 23 ev hanımı, 25 TL’ye aldıkları rende ile çıktıkları yolda Ticaret Bakanlığı KOOP-DES, Sanayi Bakanlığı SOGEP ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOĞAKA) 1 buçuk milyonluk ekipman desteğiyle makineleşen kooperatif 50 çeşit ürünün yurt içi ve yurt dışı satışını gerçekleştiriyor.

KADINLARIN EKONOMİK SIKINTISINI AZALTMAK İÇİN KURDU

Osmaniye’li kadınların gücünü göstermek için kooperatif kurduğunu belirten Başkan Rahime Yüksek, "Kooperatifi kurma hikayem aslında bütün kadınların şu anda sıkıntısı gibi benim de bir sıkıntıdan kaynaklandı. Eşim bir rahatsızlık geçirdi sağlık sorunları oldu ondan dolayı ekonomik bir sıkıntı içerisine girdim. Kendim gibi bu tür ekonomik sıkıntı çeken kadınlara nasıl destek olabilirim, bunlarla nasıl bir iş birliği içerisinde bir platform kurabilirim diye düşünürken kooperatifi kurmak geldi aklıma. Çocukluk arkadaşlarımı, mahalleden ve köylümden kadınları topladım ve kooperatifi anlattım. Biz Kars'ın kadınlarını, Kahramanmaraş'ın kahraman kadınlarını, İzmir'in Urla'nın kadınlarını izledik. Osmaniye'nin neden güçlü kadınları olmasın diyerek. Osmaniye'nin Düziçi ilçesinde çok güzel bir kooperatif kurduk" ifadelerini kullandı.

osmaniye-1.jpg

25 TL’LİK RENDEDEN 1.5 MİLYONLUK KAZANÇ

Devletin desteğini her zaman aldıklarını belirten Başkan Yüksel, "Başta tabii kooperatifi kurduğumuz zaman imkansızlıklar vardı. Zor şartlar altında 25 TL ile almış olduğumuz bir rendeyle başlayan hikayemiz şu an gördüğünüz gibi 1 buçuk milyonluk bir makine ekipman desteğiyle devam ediyor. Hem yurt içi hem yurt dışı satışlarımızla beraber büyüyoruz. Ticaret Bakanlığı'na bağlı bir kooperatif olduğumuz için, Ticaret Bakanlığı'nın KOOP-DES projesinden kaynaklanarak 150 bin liralık bir hibe aldık. Sanayi Bakanlığı'nın SOGEP projesi çerçevesinde 1 buçuk milyonluk makine ve ekipmana sahip olduk, 25 lirayla başlayan hikayemiz, şu an milyonlara ulaşan bir sermayeye dönüştü. Bu konuda bize destek olan Osmaniye Valimizin emekleri çok büyük, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı çalışanlarının ve genel sekreterlerin emeği çok büyük. Her zaman devletimiz yanımızdaydı ve biz çok büyük destekler aldık" şeklinde konuştu.

osmaniye-2.jpg

50 ÇEŞİT ÜRÜNÜ GENİŞLETMEYİ AMAÇLIYORLAR

Osmaniye için yer fıstığının ne kadar önemli olduğuna değinen Yüksek, "Kooperatif bünyemizde çalışan kadınlarla beraber biz coğrafi işaretli yer fıstığımızı işlemeyi hedefledik. Bununla ilgili mutfağımıza çok güzel bir AR-GE çalışmasıyla Osmaniye yer fıstığı helvasını ürettik. Yer fıstığı helvası çıktığımız pazarlarda, fuarlarda ve panayırlarda çok dikkat çekti. Şu anda hem yurt dışı hem de yurt dışı pazarlarda artı sosyal medya satışlarında yer fıstığı helvamız yerini buldu. Bununla beraber yine yer fıstıklı acuralar, yer fıstık ezmeleri, yer fıstıklı baklavalara kadar üretimli yapmaktayız. Yaklaşık 50 çeşit ürünümüz bulunmakta. Şu an yaptığımız çalışmalarda mutfağımızda bu ürün yelpazemizi genişletmek için çabalamaktayız" ifadelerine yer verdi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN