31 işçi alımı için yapılan noterli kura çekiminde şaibe! Aynı isim iki kez çıktı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde 31 işçi alımı için çekilen kurada bir adayın adı iki kez üst üste çıktı. O anlar canlı yayınlanınca kurayı çeken kişi şaşkınlığını gizleyemedi. Üniversite "Aday, başvurusu kabul edilmesine rağmen ikinci kez başvurmuş" açıklamasını yaptı. Şaibeli olayın ardından iki kez adı çekilen adayın elendiği belirtildi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde (Van YYÜ) çeşitli branşlarda istihdam edilmek üzere 31 işçi alımı için kura çekimi yapıldı. Van 11. Noteri huzurunda yapılan ve üniversitenin YouTube kanalından da canlı yayınlanan kura çekiminde, aynı kişinin ismi iki kez üst üste okundu.

'OKUDUM MU BEN?'

Bunun üzerine Van 11. Noteri Murat Veysel Sular, şaşkınlığını gizleyemeyerek “Okudum mu ben” diyerek kura çekimine devam etti. İsmi iki kez çekilen ‘Zafer Sunkur’ isimli aday, buna rağmen asil ve yedek listeye giremedi ve elendi.

Üniversite'nin açıklaması şu şekilde;

"Bilindiği gibi üniversitemizde sürekli işçi istihdam edilmek üzere 4857 sayılı İş Kanuna göre Türkiye İş Kurumu üzerinden başvurular alınmış ve gerekli koşulları sağlayanlar üniversitemizin web sitesinde duyurulmuş, koşulları sağlamayanlara ve hiç belge teslim etmeyenlere ise belli bir itiraz süresi verilmiş olup, bu süre zarfında itirazlar değerlendirilmiş ve bunların arasından da koşulları sağlayanların tümü kura çekimi yapılmak üzere notere bildirilmiş ve 19.02.2024 tarihinde saat 14:00 da ilgili noter tarafından kura çekim işlemi seyirciler huzurunda canlı yayınla gerçekleştirilmiştir.

Başvurusu kabul edilen bir aday başvurusu kabul edilmesine rağmen, koşulları sağlamayanlara ve hiç belge teslim etmeyenlere verilen ek sürede tekrar başvuru yapmış ve neticesinde bu adayın ismi notere giden listede iki kez yer almıştır. Bahse konu aday canlı yayınlanan görüntülerden de izlenebileceği üzere noter kurası sonucunda mülakata hak kazanan asıl listede ve yedek sıralamada yer almamıştır. Noter kurasında asıl ve yedek isimleri çekildikten sonra şeffaflık olması açısından asıl ve yedek listede yer almayan geriye kalan isimlerde noter tarafından okunmaktadır.

Bu adayın ismi ne asıl ve ne de yedek sıralamasına girmeyenlerin isimleri arasında noter tarafından okunmuştur. Bu adayın ismi asıl ve yedek listelerde geçmemektedir. İlgili noter tarafından; bahse konu adayın ismi asıl ve yedek sıralamasında yer almadığından ve diğer kurası çekilen işçi kategorilerinde böyle bir duruma rastlanmadığından dolayı noter kura sürecinin iptaline gidilmesinin hukuki olarak mümkün olmadığı beyan edilmiştir."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (6)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
6 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN