42 kişiye mezar olan binanın müteahhidi: Yönetmeliklerin çok üstünde deprem oldu

42 kişiye mezar olan binanın müteahhidi: Yönetmeliklerin çok üstünde deprem oldu

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen deprem felaketinde yıkılan binalardan biri de Bad-ı Saba Konutları'ydı. 42 kişinin hayatını kaybettiği binanın müteahhidi, yargılandığı davanın ilk duruşmasında "Deprem yönetmeliğinin üzerinden çok yüksekte deprem oldu. Ben işini düzgün ve yasalara uygun yapan biriyim." diyerek kendini savundu.

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat depremlerinde 42 kişinin yaşamını yitirdiği Bad-ı Saba Konutları A Blok'un yıkılmasına ilişkin 2'si tutuklu 10 sanığın yargılanmasına başlandı. Kahramanmaraş 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanıklar Şahin Avşaroğlu, Hamit Kocabaş (58), tutuksuz sanıklar Şahin Avşaroğlu’nun kardeşi ve ortağı İsmail Avşaroğlu, mimari proje müellifi Hülya Kaptanoğlu (42), şantiye şefleri Ömer Faruk Tatarlı (29), Ali Enes Çakallıoğlu (29), zemin etüt raporu müellifi Lütfi Varol (42), mimari proje ve uygulama denetçisi Alper Ömer Doğan (37), yapı denetim firması yetkilisi Ahmet Fatih Tekerek (42), ölenlerin yakınları, taraf avukatları katıldı. Tutuksuz sanık mimari proje ve uygulama denetçisi Hasan Tümer (69) ise duruşmaya bulunduğu şehirdeki adliyede SEGBİS sistemiyle mahkeme salonuna bağlandı.

9125737.jpg

"DEPREM YÖNETMELİĞİN ÇOK ÜSTÜNDE OLDU"

Duruşma, sanığın ‘bilinçli taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma’ suçundan 22.5’ar yıla kadar hapis cezası istenen sanıkların savunmasıyla başladı. Sanıklardan müteahhit Şahin Avşaroğlu, suçlamaları kabul etmeyerek binanın o tarihte yürürlükte olan 2007 yönetmeliğine uygun olarak yapıldığını, bilirkişi raporunda da binanın yıkılmasında hiçbir sorumlu bulunamadığını söyledi.

Binaları depremin şiddetine göre değil, depremin ivmesine göre yaptıklarını ve ivme değerlerinin de yönetmelikçe belirlendiğini kaydeden Avşaroğlu, “Biz projelerimizi yönetmelikteki ivmelere göre yaparız. Ortada AFAD’ın ortaya koyduğu değerler var. Bu değerlere baktığımızda depremin hem hızı hem de ivme değerleri çok yüksek. Değerlere baktığımızda bazı ivmeölçerlerin olduğu yerde 2 kat, bazı ivmeölçerlerin olduğu yerde ise 4 kat, 6 kat var. Bu da depremin yönetmeliklerin çok çok üstünde bir deprem olduğunu ortaya koyuyor. Üniversitelerden gelen hocaların sahada yaptığı araştırmada bu depremde düşey ivme de tespit edildi ve biz düşey ivmeyi sıfır alıyoruz çünkü düşey ivme yönetmelikte yok. Düşey ivme, alttan vurma yönüdür. Sahada çalışmaların sonucunda yapılan açıklamalarda bu depremde düşey ivmenin çok etkili olduğu belirtiliyor” diye konuştu.

İnşaat aşamasında tüm kurallara uydukları için yapı denetim firmasından ve belediyeden hiçbir uyarı dahi almadıklarını kaydeden Şahin Avşaroğlu, zeminde herhangi bir sıvılaşmanın olmadığını ve inşasında da hiçbir su çıkmadığını, bina yıkıldıktan sonra bodrum katta oluşan su birikintisinin boruların ve su deposunun patlaması sonu oluştuğunu söyledi. Avşaroğlu, iddianamede kendisinin ortağı olduğu iddiasıyla cezalandırılması istenen İsmail Avşaroğlu’nun da ortağı değil, yanında çalışan işçi olduğunu, görevinin de yapmış olduğu binaların müşterilere tanıtımını yapmak olduğunu söyledi.

9125734.jpg
Şahin Avşaroğlu

‘SEVİLEN VE GÜVENİLEN BİR İNSANIM’

Şahin Avşaroğlu son olarak iddianamede belirtilen tespitlerin gözle yapılan tespitler olduğunu ancak bu tespitlerin laboratuvar ortamlarında yapılması gerektiğini ve alınan numunelerin incelenmesi sonucunda da sonuçların deprem yönetmeliğinin çok üstünde çıktığını ifade ederek, “Binamı yönetmeliklere yapı denetim kanuna ve kendi vicdanıma uygun olarak olması gerektiği gibi yaptım. Teknik raporlar da bunun göstergesidir. 15 aydır tutukluyum, kolay değil zorlanıyoruz, yıpranıyoruz. Ben o ortamda bile şehrimi terk etmedim, bir vatandaşımıza nasıl ulaşabilir de yardım edebiliriz diye uğraştım. Şehirde tanınan, sevilen, güvenilen bir insanım. Böyle bir olayın olmasını ben de istemezdim ama böyle bir olay oldu. Yüce mahkemenizden tahliyemi talep ediyorum.”

‘GÖREVİMİ ÖZEN GÖSTEREREK YAPTIM’

Tutuklu sanık Hamit Kocabaş da suçlamaları kabul etmedi. Kocabaş, “Göreve başladığımda A Blok 42üncü tablasındaydı. Görevimi fazlasıyla özen göstererek yaptım. Ben de panik atak var ve aynı zamanda kalp hastasıyım, 17 ilaç kullanıyorum. Tahliyemi talep ediyorum” dedi.

9125740.jpg

"10 ŞİDDETİNDEKİ DEPREME DAYANIR, DİYE BİZE BU BİNALARI SATTILAR"

Müşteki Nuri Gülçin, sanıklardan şikayetçi olduğunu ve 8 aylık binanın saniyeler içinde yıkıldığını belirterek, sanıkların cezalandırılmasını istediğini söyledi.

Binanın yeni yapıldığını dile getiren Gülçin, şöyle devam etti:

"Biz binada komşularımızı dahi tanımıyorduk. 8 saniye içerisinde binamız yıkıldı. Enkazda suların içerisinde insanları çıkardık. Babam suda boğulmasın diye kepçeden yardım istedik. 10 şiddetindeki depreme dayanır, diye bize bu binaları sattılar. Ama ne yazık ki bina 7 şiddetine bile dayanamadı."

Müşteki Ayşe Bodur da 8 aylık bir binanın nasıl yıkıldığını anlamadıklarını ve dönemin belediye başkanından da şikayetçi olduklarını söyledi.

Yıkılan binada eşinin vefat ettiğini anlatan Bodur, "İlk evimiz olduğu için çok heyecanlıydık. Eşim daha çok İsmail A. ile iletişim kuruyordu. Sanıklar temelde su çıkmadığını söylüyor. Ama biz temelde su çıktığını gördük. Eşim dairenin yöneticisi olduğu için sıklıkla zemine iniyordu ve zeminde su olduğunu görüyordu. Ben çocuğumu kucağıma alır almaz bina yıkıldı. Sanıkların hepsinden şikayetçiyim." ifadelerini kullandı.

9125739.jpg

DENETÇİYE TEHLİYE

Tutuklu bulunduğu süre ve celse arasında dosyaya giren bilgi ve belgeler dikkate alınarak tutuklu sanıklardan Hamit Kocabaş'ın, yurt dışına çıkış yasağı ve haftada bir gün imza atması şartıyla tahliyesine karar verildi.

Mahkeme heyeti, Avşaroğlu'nun ise tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 16 Temmuz'a erteledi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN